London/Budapest, 2014. augusztus 16. - Rossini operát írt A tolvaj szarka címmel, és az értelmező szótárakban is szarkaként emlegetik azokat, akik ellopnak apróbb dolgokat.
Az európai folklórban ismert hiedelemmel szemben azonban a szarkák nem is lopnak csecsebecséket, sőt, valójában tartanak a fényes tárgyaktól - állítják brit szakemberek egy új kutatás eredményeire hivatkozva.
A széles körben elterjedt vélekedés szerint a szarkák a fészkükhöz lopnak csillogó dolgokat. Az Exeteri Egyetem tudósai azonban arra a megállapításra jutottak, hogy a faj képviselői valójában tartanak az ilyen tárgyaktól, vélhetően azért, mert azok újak számukra és veszélyesnek bizonyulhatnak.
A kutatáshoz fényes tárgyakat - csavarokat, gyűrűket és ezüstfólia-darabokat -, valamint ezek matt kék változatát használták fel. A tudósok 30 centiméterre a tárgyaktól magvakat szórtak ki. A madarak etetése során a 64 vizsgált alkalomból a szarkák mindössze kétszer csíptek fel csillogó tárgyat, de azonnal el is dobták. A madarak alapjában véve nem vettek tudomást elkerülték mind a csillogó, mind pedig a kék dolgokat vagy elkerülték őket, és inkább kevesebbet ettek, ha ki voltak téve a tárgyak.
"Nem találtuk bizonyítékát a szarkák csillogó tárgyak iránti olthatatlan vonzalmának. Sőt, a dolgok inkább a neofóbiára - az új dolgoktól való félelemre - utaló jeleket váltottak ki náluk" - idézte a BBC hírportálja Toni Shephardot, a tanulmány vezető szerzőjét.
"Néhány madár, például a barna kánya a párzás után, azért rak fényes tárgyakat a fészkébe, hogy elijessze a ragadozókat. Mi azonban belenéztünk tucatnyi szarkafészekbe, de nem láttunk csillogó tárgyakat, így ez a szarkákra vélhetően nem igaz" - jegyezte meg a szakember.
A felfedezés csak szarkapárok, és nem "egyedülálló" példányokat vizsgálva született, ezért nyitva hagyja azt a kérdést, hogy mi a helyzet azokkal a példányokkal, amelyek még nem találtak párt maguknak. Halvány esélye van annak, hogy ezek talán valóban lopnak, hogy így szerezzenek párt.