2014. 11. 10. - Jegesmedvék, bálnák, cápák és gazellák is ama 31 új faj közé tartoznak, amely új védelmi státuszt kapott az ENSZ természetvédelmi szervezetétől.
Az ENSZ Egyezmény a Vadon élő Vándorló Állatfajok Védelméről (Conservation of Migratory Species of Wild Animals (CMS)) szervezete vasárnap bejelentette, hogy hatnapos „intenzív tárgyalást” követően vándorló madár-, hal- és emlősfajok kaptak védelmet. Rekordszámú, mintegy huszonegy cápa-, rája- és fűrászesrájafaj került rá a listára.
A Sarkvidéken élő jegesmedve, és a sok helyütt megtalálható Cuvier-féle csőrös cet is felkerült a listára. Szintén újonnan védett faj lett az Afrikában honos vöröshomlokú gazella és az Európában, illetve Ázsiában megtalálható túzok.
A szakemberek szerint eme állatok védelme kulcsfontosságú az átfogó környezetvédelemhez. Bradnee Chambers, a szervezet szakembere elmondta, a vándorló állatfajok korunk néhány legégetőbb kérdésének globális ikonjává lettek. „Az óceánokba kerülő műanyag szeméttől, a klímaváltozás hatásán át az orvvadászatig és túlzott kiaknázásig, a vándorló fajokat fenyegető veszélyek végezetül mindannyiunkra hatással lesznek” – magyarázza.
120 ország több mint 900 szakértője vett részt a hatnapos találkozón, és a javasolt fajokat egy kivételével elfogadták a védett listára. Az afrikai oroszlán nem jutott fel a listára, mivel nem áll rendelkezésre elegendő információ az élőhelyeként szolgáló országokból.
A konferencia a szervezet 35 éves történetében a legtöbb delegáltat felvonultatóvá vált, a szakemberek üdvözölték a predecens nélküli figyelmet.
Az ENSZ környezetvédelmi programjának – amely alá a CMS is tartozik – igazgatója elmondta, a globális érdeklődés nagyon fontos az állatfajok védelméhez. „A vadvilág védelme mindannyiunk felelőssége, az élővilágot érintő veszélyekkel leghatékonyabban csak globális együttműködéssel lehet megbirkózni” – mondta Achim Steiner, az ENSZ főtitkár-helyettese és az UNEP vezetője.
A szervezet következő ülését 2017-ben tartják a Fülöp-szigeteken.