Tatabánya, 2014. november 28. - Többtízezer vadlúd reggeli kirepülésével veszi kezdetét szombaton a tatai Öreg-tavon a Vadlúd Sokadalom.
A madarak sötétedés előtti behúzásáig természetvédelmi programok, kézműves vásár, ökojátszóház és a madarakhoz kapcsolódó előadások várják az érdeklődőket.
A sokadalmon a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület lehetőséget kínál teleszkópos madármegfigyelésre, amellyel szinte testközelből láthatók ezek az egyébként félénk madarak, de kivetítőn is nyomon követhető a tavon zajló mozgás. Az eseménybe körkapcsolással jelentkeznek be az ország nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyei.
A rendezvény díszvendége a Hortobágyi Nemzeti Park. Bemutatkozásuk mellett számos, az igazgatóság által működtetett természetvédelmi kezdeményezésről és a turistáknak összeállított programokról adnak tájékoztatót.
Az általános iskolák előre meghirdetett vetélkedője mellett a rendezvény idején egész napos madármegfigyelő versenyre is sor kerül. A három fős csapatok célja, hogy minél több madárfajt lássanak a kijelölt területen.
A gyerekek természeti témájú mesékkel, mesekönyvekkel találkozhatnak a rendezvényen. Játékokon keresztül ismerhetik meg, melyik a leggyorsabb vadlúd, hányféle színű lehet egy gólya. Lesz békamentés és békakérdezgető, nyomolvasó játék, madárszínező, madárrajzoló, és megtudhatják azt is, hogy a gyurgyalagoknak sem mindig könnyű.
A 220 hektáros tatai Öreg-tavat Magyarország legrégebbi - csaknem 700 esztendős - mesterséges halastavaként tartják számon, különlegessége, hogy a tó egy része a belvárosban helyezkedik el. Az eurázsiai tundrák vidékéről érkező vadludak évszázadokkal ezelőtt itt találtak éjszakázó- és pihenőhelyet vonulásuk során.
Minden év novemberében visszatérnek, hogy február végén, március elején visszainduljanak északi költőhelyeik felé. Egyes ősz végi vagy téli napon akár 40-50 ezer vízimadár is megpihenhet a tatai tavon.