2015. május 10. - Összeállította: Gera Pál
TARTALOMJEGYZÉK
Bevezető – 2. oldal
Általános hozzászólások a vadállatmentésekhez – 3. oldal
Idézetek levelekből – 5. oldal
Menyétes történetek – 5. oldal
Hermelines történet – 9. oldal
Nyestes történet – 9. oldal
Nyusztos történet – 10. oldal
Görényes történetek – 11. oldal
Borzos történet – 12. oldal
Vidrás történetek – 14. oldal
Olyan vadállatmentési történetek, amelyeknek én is részese voltam – 16. oldal
Molnárgörények megmentése – 16. oldal
Menyétes történet – 20. oldal
Hermelines történet – 23. oldal
Nyusztos történet – 26. oldal
BEVEZETŐ
Kedves Olvasó!
2013 októberében publikáltam a szakmai honlapom tanulmányok menüpontjában egy összeállítást „Vadállatmentések történetei Magyarországon” címmel. Ezekben olyan történeteket meséltem el, amelyek során részese lehettem különféle, zömében kisragadozókat érintő, azok életét megmentő eseményeknek, de beszámoltam farkasokat és delfineket érintő múltbéli akciókról is. Meglepően élénk érdeklődést váltott ki ez a gyűjtemény, melynek során sokan megkerestek levélben – e-mailben és postai úton egyaránt, valamint telefonon is. De, ami ennél is megtisztelőbb: azóta is akadtak olyan „kalandok”, amelyek során közvetve vagy közvetlenül ismét hozzájárulhattam ahhoz, hogy valamely oknál fogva emberkézbe került menyétféléink életének és felnevelésének tevékeny szereplője lehettem (molnárgörény, menyét, hermelin, nyuszt).
Alább az általam legérdekesebbnek tűnő levelekből citálok részleteket, majd a 2013. októbere óta ez idáig – e kézirat lezárásának idejéig – terjedő időszakig a személyesen átélt újabb állatmentésekről is szeretnék beszámolni.
Egyben olyan megfigyeléseket is ismertetek, amelyek, még ha csak pillanatképek erejéig is de betekintést engednek kisragadozóink mindmáig rejtett, alig-alig ismert életébe, illetve abba, hogy más ragadozó emlősök miképpen is viszonyulnak a menyétféléinkhez, és szó esik arról is, hogy egy fajon belül is bizonyos alkalmakkor hogyan viselkednek egymással. Például – a teljeség igénye nélkül – vajon miért fészkel házi görény egy sűrű, vegetációban gazdag erdőtömbben és miért hagyja magára a kölykeit, miért támadja meg a macska a menyéteket, miért ellenségesek egymással a nem „egy akolból származó” menyétek, miért orról a nyestre és a vidrára a róka, milyen is a kapcsolat a borz és a róka között. És még sok minden viselkedésbeli érdekességet és – a legőszintébb reményeim szerint legalábbis – tanulságos, elgondolkodtató történeteket olvashatnak.
Remélem, mindazok, akik belelapoznak, vagy tán még el is olvassák ezeket a leveleket és történeteket, ugyanúgy hasznosnak találják azokat, mint az előző összeállítást.
A gyűjteményben idézett leveleket szöveghűen adom közre, azok szó- és fogalomhasználatát, mondatszerkezetét és nyelvhelyességét nem stilizáltam. Minden úgy olvasható, ahogy azt számomra megküldték. Ugyanakkor, mivel többen – mondhatni, elszomorítóan sokan – ismételten azt kérték, mint a közelmúltban már nem egyszer, hogy a teljes nevük ne kerüljön említésre, ezért a levelek íróinak a vezetéknevét csak kezdőbetűvel tüntetem fel, egy helyütt pedig – a görényes történeteknél – kénytelen voltam a teljes név mellőzésével ismertetni a szerző levelét. Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget! Kérem, fogadják barátsággal!
1