Sydney, 2015. július 16. - Az Ausztráliában őshonos vadállatok védelmében mintegy kétmillió kóbor macska kiirtását tervezik öt év alatt.
Ezek az állatok az Európából érkező telepesek házimacskáinak elvadult leszármazottai.
Több mint 120 őshonos fajt fenyeget a kihalás az elszaporodott ragadozók pusztítása miatt - tudósított a The Daily Telegraph online kiadása.
Az ausztrál szövetségi kormány csütörtökön hirdetett háborút az elvadult házimacskák ellen. Közölték, hogy mérgezett csalétkeket helyeznek ki, és telefonos alkalmazást is készítettek FeralCatScan néven, mellyel a lakosság értesítheti a hatóságokat, ha olyan területet talál, ahol nagy számban láttak vadászó macskákat.
Kutatók szerint az eddig kihalt 29 őshonos ausztrál emlősfajból 28 pusztulásában játszottak szerepet a macskák az elmúlt két évszázadban.
"Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy nem utáljuk a macskákat, csak véget kell vetni a károknak, amit a vadon élő állatok közt okoznak. A tudományos bizonyítékok egyértelműek, a vadon kóborló macskák jelentik a legnagyobb veszélyt" - mondta az ABC rádiónak Gregory Andrews, a kihalással fenyegetett fajok biztosa.
Úgy vélik, mintegy 20 millió macska él az országban, melyek körülbelül 75 millió őshonos állattal végeznek naponta. A macskák az 1700-as évek végén érkeztek az európai telepesekkel, akkor még háziállatként, ám azóta rengeteg leszármazottuk tért vissza a vadonba és szaporodott el az egész kontinensen.
Greg Hunt környezetvédelmi miniszter a macskatartást szigorító intézkedéseket - többek között az ivartalanítást és a mikrochip beültetését - tartja szükségesnek, egyes szakértők szerint érdemes lenne megfontolni azt is, hogy macskát csak házon belül lehessen tartani.