2016. július 28. - Július közepétől egy hónapon keresztül az őzek keresik párjukat – méghozzá eléggé intenzíven.
Az alábbiakban erről lesz szó. A miértet magyarázza Kis Balázs, a Vértesi Erdő Zrt. vadgazdálkodási csoportvezetője.
Az őz a leggyakoribb nagyvadfajunk, amely a hazai viszonyok között mind az erdőben, mind pedig a jellemzően mezőgazdasági művelés alatt álló területeken megtalálja életfeltételei – mondja Kis Balázs. – Létszámából és életmódjából fakadóan a legtöbbször megpillantható. Táplálkozási vagy pihenőhelyén világosban is gyakran megfigyelhető, ugyanakkor bizonyos esetekben jól alkalmazkodik az ember közelségéhez is: territóriumot foglal magának belterületek, szőlők közvetlen szomszédságában is.
Megtudtuk, hogy a nagyvadfajok közül az őz párzási időszaka esik az év során legkorábbra, amelyet a vadásznyelv üzekedésnek hív. A július végére, augusztus elejére eső üzekedési időszakban fogékonyak a suták a párzásra. Ekkor a bakok igyekeznek a korábban kijelölt területükön belül található összes sutát felkeresni. Minden energiájukat erre, illetve a „betolakodó” bakok elűzésére fordítják. Előfordulhatnak heves összecsapások, a küzdő felek hegyesre fent agancsaikkal akár életveszélyes sérüléseket is okozhatnak egymásnak. A nagyjából egy hónapig tartó időszakban a szokásosnál többet mozognak, a gyakori helyváltoztatás miatt többször bukkanhatnak fel váratlanul erdei, vagy éppen közutak közelében.
A vadgazdálkodók többsége az összefüggő erdőterületeken a nyári időszakban még a vadvédelmi feladatokat helyezi előtérbe – hangsúlyozta a szakember. – A márciusi muflonbárányok, a májusban született szarvasborjak és őzgidák számára fontos az élőhelyek megfelelő nyugalma, szükség esetén a rendelkezésre álló táplálékforrás kiegészítése. Az őzek párzási időszaka mindezt nem befolyásolja különösebben, és az üzekedésből keveset tapasztalhat belőle az átlagos erdőjáró, aki úgy segítheti leginkább a vadgazdálkodó munkáját, ha az írott és íratlan szabályokat betartja, a jelzett turistautakat használja, és a kirándulást vagy sportolást nappali időszakra időzíti.
– Az őz vadászata szükséges – tette hozzá Kis Balázs. – Annak ellenére, hogy testméretei miatt a nagyvadfajok közül az őz esik leggyakrabban ragadozók áldozatául. Az újszülött gidákra veszélyt jelenthet a róka, a suta vagy bak pedig a hazánkban őshonos, gyorsuló ütemben visszatelepülő aranysakál számára könnyen elérhető zsákmány. A kóbor kutyák kártétele is jelentős lehet. A vadgazdálkodási tervekben foglaltakra alapozott, szakszerűen végrehajtott vadászat egyaránt szolgálja az őzállomány minőségének megőrzését vagy fejlesztését, valamint az állomány előírt szinten tartását is.
Szombath Gábor, aki szabadidejében sokat vadászik, érdeklődésünkre elmondta, hogy a mostanihoz hasonló időszakban néhány éve a felvidéki Csallóközben lőtt egy őzbakot. Fontosnak tartja a vadászat gondos előkészítését, tehát hogy tanulmányozzák a terepviszonyokat, a puska kaliberjét, a távolság megválasztását. Aztán... – vége. A cikknek mindenképpen, ha jól lőttek, akkor az őzbaknak is. Mórocz Károly
Egy őz után jöhet a többi
Felmérések szerint az őzek legfeljebb az óránkénti 70 kilométeres sebességet észlelik, vagyis ha a sofőr a megadott sebességhatárt túllépi és 80-nal hajt, előbb lesz baleset a találkozás vége. Ellenkező esetben, a vad észleli a közlekedő járművet és elmenekül előle. Takács József őrnagy, a megyei rendőr-főkapitányság sajtóreferensének több tanácsa van, hogyan kerülhetőek el a vadbalesetek.
Az első és legfontosabb, a lassítás. A megengedett legnagyobb sebesség nem azt jelenti, hogy annyival is kell haladni. Kisebb sebességnél jóval nagyobb a reakcióidő. A vadak ráadásul csoportosan közlekednek, egy őz után jön a többi. Ilyenkor a dudaszó, a hangjelzés segíthet nekik, hogy tudják, merről jön a veszély. Vízválasztó szempont a mobilozás. Kevesen képesek egyszerre több mindenre figyelni. A szakember szerint a biztonsági öv, a nagy követési távolság és a távolsági fényszóró használata elengedhetetlen.
Az őzek általában sötétedés után jönnek elő. Célszerű ilyenkor vészfékezni és nem elrántani a kormányt, mert könnyen út menti fának vagy egy szembejövő autónak ütközhetünk.
Ha elpusztult, vagy haldokló vadállatot látunk az úton, hívjuk a 112 segélyhívó számot!