2023. február 15. - Egy tanulmány most először szolgáltat bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a kémiai jeleken keresztüli kommunikáción túl a barnamedvék (Ursus arctos) vizuális jeleket is adnak bizonyos fák kéregének letépésével a kommunikáció érdekében.
Ez a kutatás, amelyet a Nemzeti Természettudományi Múzeum (MNCN) vezetett, és amelyben a Donana Biológiai Állomás (EBD) és a Biodiverzitáskutató Vegyes Intézet (IMIB) vesz részt, azt mutatja, hogy vizuális jeleket képeznek, kizárólag felnőtt hímek, és csak a faj szaporodási szükségleteihez kapcsolódnak.
A Journal of Mammalogy folyóiratban megjelent cikkhez a csapat a Kantábriai hegység barnamedve populációjával dolgozott fotó- és videócsapdázás segítségével. A kapott képek lehetővé tették számukra, hogy több tucat egyed viselkedését elemezzék, köztük a 13 felnőtt hímét, akik nyomot hagytak a fákon. „Sokáig úgy gondolták, hogy az emlősök közötti kommunikáció lényegében a kémiai és akusztikus jelzésekre korlátozódik” – mondja Vincenzo Penteriani, az MNCN kutatója. "Ez a kísérleti munka első ízben bizonyítja, hogy létezik egy új kommunikációs csatornája ennek a fajnak: a vizuális jelzések a kéreg egy részének eltávolításával a különösen látható fák törzséről" - folytatja.
Ezek a vizuális jelölések, amelyeket a kéreg megkarcolásával és harapásával készítenek, úgy tűnik, nagyon sajátos jelentéssel bírnak, mivel csak a kifejlett hímek készítik őket a párzási időszakban. A csapat rámutat arra, hogy olyan információkkal szolgálhatnak, mint az egyed mérete, ami végső soron egy módja annak, hogy egyértelművé tegyék az egyes hímek dominanciáját a párzási lehetőségeket keresve. Ez olyan információ, amely kiegészíti a már ismert kémiai jelek által biztosított információkat.
„E kommunikációs forma jelentésének ismerete nemcsak az állatokkal való kommunikáció megértésében jelent előrelépést, hanem abban is segíthet, hogy könnyen megtaláljuk a medvék által a párzási időszakban gyakran látogatott területeket. Kulcsfontosságú információ a Penteriani árok fajvédelmi és kezelési tervéhez”.