2023. szeptember 27. - A farkasok visszatértek Belgiumba és ez egyre gyakrabban okoz feszültséget a gazdákkal.
A Limburg tartományban lévő katonai bázisnál elhelyezett vadfigyelő kamerák egyre gyakrabban rögzítenek felvételeket a helyi falka tagjairól.
Kelet-Belgiumban azonban sokan nem örülnek a farkasok szaporodásának. Egy gazda, Ludwig Heinen 320 marhát tart 150 hektáron. A közelben három falka is van, az ő állatait még nem bántották, de aggasztja a helyzet.
"Ha széttépnek egy állatot a farkasok, az egy dolog. De ha a farkasok nyugtalanná teszik a mezőn szabadon lévő állatokat, akkor nem egyszerű lenyugtatni őket. A véleményem világos: ha egy farkas bajt okoz, akkor le kell lőni. "
Idén a környéken egy borjúval és néhány báránnyal végeztek a farkasok. A helyi gazdaszervezet vezetője szeretné ritkítani a vadállatokat, amelyeknek szerinte nincs helyük a gazdaságok közelében. Ő is engedélyezné a védett farkasok vadászatát és támogatja az Európai Bizottság kezdeményezését a farkasok természetvédelmi státuszának megvitatásáról. A Bizottság szerint a farkasok egyre nagyobb veszélyt jelentenek az állatállományra.
"A gazdák annyi farkast szeretnének, amennyi a természetben meg tud élni és onnan tud táplálkozni. Ha a farkasok elhagyják az élőhelyüket és a mezőgazdasági területeken állatokra támadnak, az azt jelenti, hogy túl sokan vannak. Mi szeretnénk ennek határt szabni" - mondta a helyi gazdaszövetség vezetője, Ingrid Mertes.
A szakértő szerint a farkasok minimális károkat okoznak az állatállományban. Szerinte a problémát az jelenti, hogy az emberek nincsenek hozzászokva a farkasok közelségéhez.
"Ez nem gazdasági kérdés. Ez arról szól, hogyan érzik magukat a gazdák a farkasok közelségében" - mondta Joachim Megeay.
A szakértő szerint a támadásokat könnyen meg lehet akadályozni kerítések építésével. Szerinte a problémát az semmiképpen nem oldja meg, ha az EU csökkenti a farkasok védettségi besorolását.
"Ha csökkentik is a védelem szintjét, akkor is csak az egészséges helyzetben, kedvező természetvédelmi helyzetben lévő populációkat lehetne kilőni. Még nem tartunk itt, vagyis a védelem szintjének módosítása nem jelentené azt, hogy megindulhat a vadászat. A farkasok népességét még növelni kellene inkább. És ezzel nem oldódna meg a gazdákkal fennálló konfliktus sem" - tette hozzá a természetvédelmi ügynökség kutatója.
Miközben Belgiumban heves vita folyik a farkasokról, az ország körülbelül két tucatnyi farkasállományát az autóforgalom tizedeli. Egy fiatal hímet a forgatásunk előtt egy nappal ütötték el, idén ez volt az ötödik farkas, amelyet halálra gázoltak az országban.