Megjelenés éve: 2023 - Részlet
Szerzők: Johnson, V., Martin, A. és Delugin, C. (Centre for Living Sustainability, UHI Inverness) Idézés: Johnson, V., Martin, A. és Delugin, C. A természet hozzájárulása az emberekhez és a közösséghez: társadalmi-kulturális és gazdasági percepciók a hódok jelenlétéről a környezetben. NatureScot Research Report 1318.
Ez az engedélyezett skót hódpróbán keresztül történt, amelyre 2009 és 2014 között került sor Knapdale-ben, Argyll államban (Jones és Campbell-Palmer, 2014).
Nagyobb populációk telepedtek meg Tayside-ban és a Forth-völgyben nem hivatalos szabadulások és/vagy szökések nyomán (Gaywood, 2018; Dowse et al., 2020).
Miután a skót parlament 2019 májusában megadta az európai védett faj státuszt, most komolyan fontolgatják a hódok további védelmi célú áttelepítését Skócia más területeire. Ennek érdekében 2022 augusztusában tették közzé a skóciai 2022–2045-ös hódstratégiát (a továbbiakban: a stratégia), amely tartalmazza a természetvédelmi áttelepítések végrehajtásához és a hódok kezeléséhez szükséges lépéseket rövid és középtávon. A Stratégián belül elismerik, hogy a hódok ökológiai, társadalmi és gazdasági hatással bírnak, és jelenlétük nem feltétlenül megfelelő minden olyan helyen, ahol potenciálisan boldogulhatnak. A stratégia ezért „munkadokumentum”, amely egy sor témát, célt és célkitűzést foglal magában, beleértve azt a kikötést, hogy a hódokkal kapcsolatban folyamatos kutatást kell végezni. Ennek eredményeként a NatureScot és a stratégia kidolgozásában részt vevő szervezetek arra törekszenek, hogy jobban megértsék a hódokról alkotott elképzeléseket, javítsák a közösségek bevonását a hódokkal kapcsolatos döntésekbe, valamint növeljék és kommunikálják a hódokkal kapcsolatos ökológiai, környezeti, társadalmi és kulturális tudásbázist.
2021 márciusában partnerség jött létre az UHI Inverness, a NatureScot és a cbec ökoszisztéma-mérnökei között, hogy kutatásokat végezzenek a hódok ökoszisztémában betöltött szerepével kapcsolatban. Az együttműködés négy kutatási célt határozott meg: (i) a hódok fizikai folyamatokra gyakorolt hatásai, (ii) a hódok társadalmi-kulturális percepciói, (iii) a kutatási eredmények kommunikációja, valamint (iv) további kutatási, monitorozási és oktatási lehetőségek támogatása.
Ez a jelentés kifejezetten a (ii) célkitűzésre összpontosít, a szélesebb körű projekt társadalmi-kulturális célkitűzésére. Közvetlenül kapcsolódik a stratégia 8. céljához, célkitűzéséhez, (i) cselekvéséhez, valamint a hódok jelenlegi hatásainak kutatására, különböző érdekelt felek körében és eltérő léptékben (32. o.). Megjegyzendő, hogy a stratégiát csak a kutatási folyamat késői szakaszában (2022. augusztus) tették közzé. Ennek a projektre gyakorolt hatásait e jelentés tárgyalja. Ez magában foglalja annak felismerését, hogy a helyileg elfogadottabb természetvédelmi áttelepítés eléréséhez időre van szükség a közösségben folytatott szélesebb körű konzultációra, valamint a hódokkal és a természetnek az emberekhez való hozzájárulásával kapcsolatos folyamatos tájékoztatásra és oktatásra. Ennek a kutatásnak az volt a célja, hogy egy közösséggel együttműködve feltárja a hódokról és lehetséges áttelepülésükről alkotott felfogásokat (nézeteket, ötleteket, véleményeket és érzéseket). A helyi közösségekkel való együttműködés annak érdekében, hogy megértsük a szociokulturális felfogást és a vízgyűjtőbe kerülő hódok lehetséges hatásait, kulcsfontosságú, mivel a társadalmi tényezők hatással vannak az ilyen vadon élő állatok újratelepítését célzó projektek sikerére vagy kudarcára (Coz és Young, 2020; Auster , Barr és Brazier, 2022a). Különös aggodalomra ad okot az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusok kialakulása, amelyek ritkán csak ökológiai tényezőkről szólnak (Glikman et al., 2022). A projekt általános célja az volt, hogy tájékoztassa a hódok védelmével kapcsolatos politikákat és gyakorlatokat a Skócián belüli áttelepítéssel kapcsolatban a hódok társadalmi-kulturális felfogásának és hatásainak feltárása és jobb megértése révén.
Konkrét célkitűzések
A hódok jelenléte a „kulturális ökoszisztéma-szolgáltatásokhoz” és a „természetnek az emberekhez való hozzájárulásához” kapcsolódó társadalmi-kulturális és gazdasági felfogásokra gyakorolt hatásainak helyszíni alapú bizonyítékainak összegyűjtése, elemzése és jelentése, amelyek az emberek környezettel való rekreációs, oktatási és spirituális interakcióihoz kapcsolódnak, plusz olyan ökoszisztéma-szolgáltatások biztosítása/szabályozása és támogatása, amelyek mindegyike hozzájárul az emberi jóléthez, és társadalmi-kulturális és gazdasági hatásokkal jár. A fent meghatározott átfogó célkitűzés keretében a következő részcélokat dolgozták ki a kutatási folyamat kezdetén a NatureScottal együttműködve: (a) Végezzen olyan közösségi kutatást, amely a hódok eltérő felfogásának megértését célozza ott, ahol a hódokat már áttelepítették vagy várhatóan áttelepítik.
(b) Rögzítse ezt a tapasztalatot részletes esettanulmányként egy olyan közösségben, ahol a hódok áttelepültek vagy valószínűleg áttelepülnek.
(c) Ösztönözni kell a párbeszédet a hódokkal kapcsolatos politikáról és gyakorlatról helyi és regionális szinten, ötvözve az érdekelt felek és a közösségi szempontokat a szélesebb körű kutatási projekt fizikai és ökológiai dimenzióiból származó bizonyítékokkal.
d) A fenti munka eredményeinek kommunikálása az esettanulmány keretein belül tartott helyi közösségi beszélgetésen keresztül a jelentés terjesztése közvetlenül a közösségen belül, és az eredmények országos és tudományos terjesztése.
A célok elérése érdekében elvégzett tevékenységek
Egy kezdeti műhelymunka a kulcsfontosságú érdekelt felekkel, köztük a NatureScot, Forestry and Land Scotland, valamint a kiválasztott helyi földtulajdonosok részvételével zajlott, hogy meghatározzák a megfelelő helyszínt a kutatáshoz. A kiválasztott esettanulmány helyszíne a Beauly folyó vízgyűjtője („vízgyűjtő”) volt, amely a Loch Affrictól a Beauly Firth alsó folyásáig terjed, és magában foglalja a Glass, Cannich, Affric és Farrar folyók részvízgyűjtőit. Erre azért esett a választás, mert kis számú hód van jelen (korábbi szökésekből/nem hivatalos kibocsátásokból), valamint a Trees for Life által a helyi földtulajdonosokkal együttműködve benyújtott javaslat (a továbbiakban: „ajánlat”) a hódok visszatelepítésére a felső Beauly vízgyűjtőbe, az állatok Tayside-ból való természetvédelmi áttelepítése révén. Mivel minden természetvédelmi áttelepítési ajánlat, beleértve az engedélykérelmet is tartalmazó ajánlatokat, konzultációt igényel a Skót Természetvédelmi Áthelyezési Kódexben foglaltak szerint, a Trees for Life szervezettel találkozót tartottak annak biztosítása érdekében, hogy ez a kutatást kiegészítse, de elkülönül az általuk végzett közösségi konzultációs munkától. Minden érdekelt fél egyetértett abban, hogy fontos, hogy az UHI kutatócsoport független maradjon az áthelyezési ajánlattól, de az ajánlat kontextusa fontos „valódi világ” dimenziót adott a választott esettanulmánynak.
A Fák az Életért közösségi konzultáció ezzel párhuzamosan zajlott, és a várakozásoknak megfelelően hatással volt erre a projektre, amelynek következményeit a fő jelentésben található megállapítások és ajánlások részletesen tárgyalják. Részvételi akciókutatásra 2022 márciusa és októbere között került sor, amelyben 82 személy vett részt a vízgyűjtő helyi közösségeiből. Ez abból állt, hogy a kutatócsoport kiment, és meghívta az embereket, hogy különféle anyagokkal (poszterek, posztok, matricák) kommunikáljanak különböző nyilvános helyeken. Minden résztvevőt nem, életkor, hely (lakóhely a vízgyűjtőben) és a földhöz való viszony szerint kódoltak (lásd a 3. táblázatot a jelentés fő részében és a Módszertan részt a módszerek részletes magyarázatához, beleértve a kódolás használatát is).
A kutatás feltárta: A hódok (általános, de időbeli és térbeli elhelyezkedésű) értékelése, amely magában foglalja a hódok ökológiai, kulturális és gazdasági szerepét. A közösség tagjainak kontextus-, hely- és változásérzete a hódok tájban való jelenlétével kapcsolatban. Az emberek véleménye a hódok Beauly vízgyűjtő területére javasolt áttelepítéséről, valamint a Trees for Life által folytatott konzultációs folyamatra adott válaszaik. Nézetek a hódok kezeléséről, az áttelepítésükhöz és visszatelepítésükhöz kapcsolódó irányításról. A kutatási folyamat vége felé közösségi beszélgetést tartottak az eredmények megosztása és a helyi párbeszéd ösztönzése érdekében. Ez a részvételen alapuló kutatás kulcsfontosságú eleme, de beépült a kutatás tágabb kommunikációs célkitűzésébe is. Ebben a beszélgetésben a teljes kutatási projekt részleteit, beleértve a fizikai, ökológiai és szociokulturális munka eredményeit, bemutatták a közösségnek, és a résztvevők kölcsönhatásba léptek ezekkel az eredményekkel a részvételen alapuló cselekvési tervezés folyamatában. A tanulmányi és jelentéstételi folyamat befejeztével a projektek teljes eredményeit közöljük, és széles közönség számára hozzáférhetővé teszik.
A kontextus hatása a kutatásra
Ez a kutatás egy dinamikus és fejlődő szakpolitikai kontextusban zajlott, és ezért kölcsönhatásba került azzal. Ez a kontextus befolyásolta az útmutatás és információ elérhetőségét és ismertségét, valamint a közösségi szerepvállalás folyamatait és gyakorlatát. A kormány által irányított támogatás egy nagy emlősfaj Skócia-szerte tervezett terjeszkedéséhez, ideértve a természetvédelmi áttelepítés révén történő potenciális aktív beavatkozást is, jelentős és páratlan a lehetséges hatókör/hatás tekintetében. Az érdeklődőkkel és/vagy a javaslatokkal érintettekkel keresett kapcsolat jellege fejlesztés alatt áll. Az „arányos érdekelt felek bevonása” jól szerepel a stratégiában. Az „érdekelt felek bevonása”, a kommunikáció szerepe a „nyilvános szerepvállalásban” és a „konzultáció” szükségessége szintén szerepel a skóciai természetvédelmi áttelepítésekre vonatkozó legjobb gyakorlati iránymutatásokban. A kötelezettségvállalás jellegét, mértékét és terjedelmét, illetve a formális közösségi konzultáció módját azonban nem írják elő pontos részletek, mivel ezek a tevékenységek az egyes áttelepítési javaslatok sajátosságaitól függenek. A társadalomtudományi részvételi akciókutatás megrendelése is némileg újdonság a NatureScot számára. Ennek következményeit a jelentés törzse tárgyalja, és a megállapításokat ebben az összefüggésben kell szemlélni. Egyes szempontok különösen a kutatási folyamat során váltak nyilvánvalóvá, illetve a kutatás kulcselemeinek elvégzését követően alakultak ki. Az ebből a kontextusból származó konkrét következmények a következők:
Ami a terminológiát illeti, a kutatás kezdetén (2022 májusában) szóba került a reintrodukció (újratelepítés) és a transzlokáció (áttelepítés) kifejezések használata. A Scottish Code for Conservation Translocations elismeri, hogy az újratelepítés a természetvédelmi transzlokáció egyik fajtája, és a stratégiában hivatkozott átfogó kifejezés a „védelmi áttelepítés”. A részvételi anyagokban azonban az „újratelepítés” kifejezést választották. Ez részben az akkori elterjedtebb használatot tükrözte, de az egyszerűség kedvéért is választották, mint elérhető kifejezést, amely segíthet bevezetni a résztvevőket a kutatásba.
A hód transzlokáció sajátos szempontjai pl. Honnan és miért érkeznek a Beauly-ba visszatelepített állatok, majd a résztvevőkkel folytatott interakció és beszélgetés során feltárták. Amikor egy fejlődő szakpolitikai kontextusban vizsgáljuk az észleléseket, a résztvevők által használt terminológia nem mindig konzisztens, és nem feltétlenül tükrözi a hivatalos definíciókat. Ehhez a kutatáshoz fontos volt dokumentálni, hogyan használták a kifejezéseket az érintettek, különösen a közösség tagjai, de a Trees for Life (a kifejezések értelmezésének és használatának részletesebb magyarázata a jelentésben található). Az információk elérhetőségét illetően – a kutatási folyamat során a hódokkal, azok hatásaival és viselkedésével, a lehetséges védekezési és elismert mérséklő intézkedésekkel, konzultációs útmutatásokkal stb. kapcsolatos anyagok sorát dolgozták ki és tettek fokozatosan elérhetővé. Alapvetően azonban az volt a cél, hogy megállapítsuk, mit tud és érzékel a közösség. Az információs hiányosságok mellett egyes esetekben az anyagok fejlesztés alatt állnak (pl. a Stratégia), vagy ha elérhetőek voltak (pl. a Trees for Life weboldalon), nem feltétlenül ismertek. A kutatás középpontjában az állt, hogy a résztvevők mit jelentettek be, ami általában az volt, hogy több információt akartak, vagy nem voltak tisztában azzal, hogy mi áll rendelkezésre stb. Ez hatással van a hódokkal kapcsolatos jövőbeni kommunikációra és információk terjesztésére, és a jelentésben részletesebben is foglalkoznak vele.
Főbb megállapítások
Az alábbiakban közöljük a főbb megállapításokat, amelyeket a jelentés fő része kidolgozott és alátámaszt.
Álláspontok a hódokról
A közösségen belüli hódokról, azok hatásairól és az emberekhez való hozzájárulásáról alkotott elképzelések változatosak voltak. Nem volt egyértelmű kapcsolat a nemekkel, de voltak generációk közötti különbségek. A résztvevők nagymértékben egyetértettek a hódok viselkedésével és tevékenységeivel kapcsolatban, bár több információra is szükség volt. Különböző (és bizonyos esetekben nagyon polarizált) vélemények születtek arról, hogy ezeket a viselkedéseket és tevékenységeket (például a környezetüket módosító hódok) pozitívnak vagy negatívnak tekintik. Különösen fontos volt a résztvevőknek a földhöz fűződő kapcsolata, például ahol szerepük volt a természetvédelemben, a földgazdálkodásban és/vagy földtulajdonosok voltak a vízgyűjtőn belül. A kutatás egyértelmű összefüggést mutatott ki a hódok hatásaival kapcsolatos aggodalmak és a különböző hatásformák vélt valószínűsége között. Ezeket a különbségeket nagyrészt a résztvevők földjének/ingatlanának a vízfolyásokhoz való közelsége indokolta. A résztvevők hódokról alkotott képét befolyásolta a javasolt áttelepítési ajánlat kontextusa, konkrétan ez nem volt hipotetikus gyakorlat, hanem megfelelt a hódok helyi környezetbe való aktív kibocsátásának valós lehetőségének. A hódok megítélését és a javasolt áttelepítést (pozitívan és negatívan egyaránt) befolyásolták a résztvevők korábbi tapasztalatai és véleményei a Trees for Life programról.
Javasolt további intézkedés
A tanulmány megállapításai alapján egy sor további intézkedést javasolnak, amelyek a következőkre terjednek ki: a jelentés, a hódok hatásai, a hódok kezelése, a tájékoztatás, az oktatás, a közösségi szerepvállalás és az útmutatás, beleértve a felelősségeket is. Ezek a szempontok a kutatás során felmerültek, fontosnak tartották, és sokakat közvetlenül megjelöltek a résztvevők, pl. az akciótervezési folyamaton keresztül. Az egyes pontokról további részletek a fő jelentésben találhatók. A jelentés – ennek a kutatásnak a proaktív terjesztése a helyi közösségben és a szélesebb érintettek körében.
A hódok hatása – a hódok jelenlétével és hatásaival kapcsolatos további társadalmi és ökológiai kutatások hasznosak lennének a közösségek kontextusfüggő hatásainak megismerésében. Az állampolgári ismeretek megközelítései segíthetnek azokkal a közösségekkel való közvetlen kapcsolat növelésében is, ahol a természetvédelmi áttelepítéseket javasolják, valamint a szélesebb nyilvánossággal.
A hódok kezelése – helyi szinten egyértelműbbé kell tenni a kezelési felelősségeket, a folyamatot, az erőforrásokat, az ellenőrzést és a hatások mérséklését, ahol a hódvédelmi áttelepítéseket javasolják.
Tájékoztatás – a kutatás rávilágított arra, hogy a hódokról általános, a nyilvánosság és a közösségek számára könnyen hozzáférhető tájékoztatást kell nyújtani. A hódok hatásával és kezelésével kapcsolatos információkat helyi szinten is meg kell magyarázni.
Oktatás – általános volt az igény a hódok szélesebb körű és mélyebb megértésére, a környezetben való viselkedésére és a más fajokkal való lehetséges interakciókra.
Elköteleződés – a jelen tanulmányban kidolgozott és alkalmazott módszertan növelte a közösségek bevonását az intékedésbe és a Beauly helyi környezetébe való lehetséges áttelepítésükbe. Emellett tágabb értelemben is fejlesztette a természetnek az emberekhez való hozzájárulásáról alkotott ismereteinket.
Útmutató – ennek a tanulmánynak az eredményei segíthetnek jobb támogatást és útmutatást kidolgozni azoknak, akik természetvédelmi áttelepítéseket javasolnak arra vonatkozóan, hogy mi számít jó közösségi szerepvállalásnak és konzultációnak.
NatureScot Research Report 1318 - Nature’s contribution to people and community engagement: socio-cultural and economic perceptions of beaver presence in the environment | NatureScot