2024. február 5. - Néhány hete hód költözött a miskolctapolcai tóba.
Az állatot már többen lencsevégre kapták. Megjelenését örömmel vegyes aggodalom lengi körül, hiszen a faj képviselői általában átalakítják a környezetüket. Szirmára szintén beköltözött egy hódcsalád és ott már gátat is építettek maguknak. A hódok életmódjáról a téma szakértőjével beszélgettünk.
A hód nyugis állat, attól nem kell tartani, hogy megtámadja az embereket. Évente egy-két egyed a városba is betéved, de alapvetően nem szereti, ha háborgatjuk, vagy megsimogatjuk – nyilatkozta lapunknak Czabán Dávid biológus, ökológus, a Magyar Természettudományi Múzeum hódszakértője.
– Mivel növényevő, ezért a környezetében élő állatokra, halakra, teknősökre, kacsákra sem veszélyes.
A Magyarországon őshonos eurázsiai hód hazánkban nem védett, ezért engedéllyel gyéríthető.
– A hódot európai közösségben természetvédelmi szempontból jelentős fajként tartjuk számon. Az állatok elszállításához, vagy a hódgátak elbontásához, illetve bármilyen átalakításához a vármegyei kormányhivatal természetvédelmi osztályán engedélyt kell kérni. A befogáshoz a helyi nemzeti park természetvédelmi őrszolgálatát kell értesíteni. Ők azok, akik aztán egy megfelelő vizes élőhelyen szabadon engedik az állatot – tájékoztatott a hódkutató.
A világ egyik legsikeresebb visszatelepítési programja a hódé.
– Száz évvel ezelőtt a hód majdnem kipusztult az országból, mert a bundája és a húsa miatt vadászták. Körülbelül ezerkétszáz példány élt Magyarországon. Az állomány mostanra majdnem megtízszereződött, 11 ezerre rúg. Gazdasági értéke már nincs, ezért a vadászata megszűnt. Természetes ellenségei egyedül a farkas és a medve. Rendkívül alkalmazkodó képes faj, emiatt gyorsan elterjedt, hiszen a fiatal egyedek szétvándoroltak. A miskolctapolcai hód is egy ilyen fiatal hím példány lehet, amely állandó territóriumot és párt keres magának – mondta az ökológus.
Detzky Anna