2024. november 4. - Hatalmas károkat okoznak a Balaton partjain a hódok, a közelben már fegyverre is szükség volt.
Az ősz beköszöntével sem állt meg az élet a Balaton környékén, ám úgy tűnik, most egyre több gondot okoznak a különféle állatok a magyar tengernél. Itt a Mosthir.hu oldalon is írtunk róla, hogy egyre több a betolakodó, emiatt már lövöldöznek is: több bejelentés is érkezett a balatonfenyvesi önkormányzathoz, miszerint a parti sávban egyre gyakrabban jelennek meg a vaddisznók.
A vízben is megjelentek a behatolók, amelyek tönkretehetik a Balatont, és egyre több van belőlük: az őshonos halak számára rettegett faj, a betelepült törpeharcsa fenyegetheti a tó élővilágát. Ráadásul a horgászoknak sem kedvez a jelenlétük.
Mi a baj most a Balatonnál, miért aggódnak a helyiek?
És ha ez még nem lenne elég, özönlenek a rágcsálók is a Balatonhoz, és ez baj. A ránézésre talán aranyosnak tűnő eurázsiai hódokat 2007-ben kezdték el visszatelepíteni a Drávába és mellékágaiba, ahonnan azóta már a Balatonhoz is eljutottak. Egyre több helyen lehet találkozni a nyomaikkal, például vízbe döntött fákkal, vízpartokon kiépített hódvárakkal.
Mit mondanak a gazdák? A zalai gazdák úgy fogalmaznak, hogy a hódok gazdasági károkozókká váltak a Balatonnál. A zaol.hu Völgyi Zoltánnal beszélt, akinek a birtokára telepített gyümölcsfákat éppúgy megrágták az állatok, mint a tó- vagy patakparti pihenőhelyek árnyat adó fűz- és tölgyfáit. Most azt mondta:
Amíg lágyszárú zöld növényt talál magának a hód, addig kevésbé bántja a fákat, télen azonban tényleg mindent megrág, ami az útjába kerül. Egy karvastagságú fát képes akár két harapással is kidönteni, de egy ötven centiméter átmérőjű tölgyfa sem okoz neki különösebben gondot.
A Kustánszegen horgászati jogot gyakorló Göcsej Horgász Egyesület elnöke, Kelemen Csaba is hasonlóképpen látja. Mint mondta, az állatok egy várat is építettek már maguknak a tó strand felőli részén, abban élnek.
Kelemen Csaba úgy tudja, az itt megjelent egyedek a Muráról érkezhettek, méghozzá a tó vizét levezető patakon keresztül. A horgászok most egyetlen családról, legalább három egyedről tudnak, de volt több is. Tavaly például megtalálták egy elpusztult hím tetemét, amelynek mintegy húsz kilogrammra becsülték a tömegét.
Mit lehet tenni?
A hód védett állat, azonban gazdasági károkozás miatt elvileg volna lehetőség a befogására, vagy akár a gyérítésére is. Ehhez azonban engedély szükséges. A hódok kilövésére a hivatásos vadászok jogosultak. Győrvári Attila, a Zala Vármegyei Vadászkamara titkára arra a kérdésre, hogy az elmúlt időszakban érkezett-e hozzájuk ilyen megkeresés, nemmel válaszolt.
Azt viszont hozzátette: tudomása szerint a szomszédos Vasban jóval több problémát okoztak a hódok, mint Zalában, s ott valóban kérték a vadászok közreműködését a túlszaporodott állomány gyérítésére, tehát már fegyverre is szükség volt.
Gyakran ismételt kérdések
Milyen az eurázsiai hód életmódja?
A faj kiválóan alkalmazkodott a vízi életmódhoz, élőhelye a fás vízpart. Eredetileg Eurázsia nagy részén előfordult, de a 20. század elejére Európában alig maradtak állományai: a franciaországi Rhône és a németországi Elba egyes szakaszai mellett, illetve Norvégia déli részén, a Nyeman és a Dnyeper fehéroroszországi medencéjében és az oroszországi Voronyezs környékén. A hódok Szibériában is előfordulnak, és Mongólia területén is él egy kis populációjuk.
Mi a hód jellegzetessége?
Az eurázsiai vagy európai vagy közönséges hód (Castor fiber) Eurázsia legnagyobb, jellegzetes rágcsálófaja. A Castor nem típusfaja. Állománya a 19. században jelentősen megfogyatkozott, a védelmi intézkedéseknek köszönhetően azonban a 20. század folyamán korábbi elterjedési területének nagy részét visszafoglalta. Kisebb testű rokona a kanadai hód – írja a Wikipedia.