Fotó: Németh Bálint
2024. november 11-én délelőtt, a Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. Tamási Erdészetének munkatársa, Csirke Ferenc kerületvezető erdész kollégánk faanyag szállíttatási napi feladatai közben egy legyengült rétisasra (Haliaeetus albicilla) lett figyelmes az erdőben.
Közvetlen felettesét Németh Bálint fahasználati műszaki vezetőt S.O.S. a helyszínről értesítette, hogy a hatalmas madár még éppen hogy röpképes, de már nem repül messze, hagyja magát néhány méteres távolságra megközelíteni, mely súlyos rendellenes viselkedés.
A telefonhívást követően Németh Bálint okl. erdőmérnök a DDNPI természetvédelmi őrével azonnal konzultált, hogy felkeresi a madarat és amennyiben nem javul az állapota, esetleg megfoghatóvá válik, akkor begyűjti. A sas állapota 15 óra környékén sajnos annyira leromlott, hogy már meg lehetett fogni, és a kollégánk egy kartondobozban a gyulaji erdőség közepéből sürgősséggel elszállította a Sóstói Vadvédelmi Központba, Székesfehérvárra.
Kollégáink előzetesen a mérgezés gyanúját feltételezték, amelyet vadvédelmi központ szakemberei gyors és alapos vizsgálatok után meg is erősítettek, és haladéktalanul megkezdték a fiatal rétisas életéért folytatott küzdelmet. Infúziót és ellenszérum injekciókat kapott.
Nagyon bizakodóak voltunk és reméltük, hogy sikerül megmenteni ezt a fokozottan védett csodálatos nagy ragadozó madarat!
Sajnos nem sikerült a gyors beavatkozással megmenteni, vélhetően túl nagy dózisban került méreg a szervezetébe, így ma hajnalban ez a rétisas elpusztult!
A természetvédelmi őrszolgálat és a Vadvédelmi Központ munkatársai megköszönték a lehető leggyorsabb segítségnyújtást és cselekvést a Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. Tamási Erdészete munkatársainak.
Mi, a Gyulaj Zrt. szakszemélyzeti erdészei és vadászai a sas elvesztését nagyon-nagyon sajnáljuk! Ezek a pompás és hatalmas madarak különösen a szívünkhöz nőnek, szinte velük együtt dolgozunk nap, mint nap az erdőben. Ez részünkről nem egyszerűen csak annyi, hogy a két méteres szárnyfesztávú röpképükben gyönyörködünk, hanem közöttünk és a sasok között az erdei ember és a madár igazi barátsága alakul ki!
Egy-egy sas-pár, sas fészekalj családi élete előttünk zajlik, együtt élünk velük. Nagyon okos madarak, hozzánk szoknak. Az óvatosságuk ellenére sokszor bevárnak minket a tájban és ők jól tudják, hogy a kemény téli időszakokban tőlünk bőséges élelemre számíthatnak, a nyári forróságban, pedig hűsítő vízre, amit a vaditatókba töltünk. Mély barátság ez közöttük és közöttünk! Nagyon-nagyon sajnáljuk, hogy egy igazi madár-barátunkat veszítettük el, sajnos nem tudtunk segíteni rajta!
A Gyulaj Zrt. részéről a teremtett világ, a természet védelme, megőrzése és az állatvilág élőhelyének biztosítása a jövőben is számíthat az erdész-vadász szakszemélyzetünk segítő, odaadó és szívből jövő, elkötelezett helytállására!