2024. november 19. - Egyre jobban elszaporodik hazánkban a mosómedve és a nutria, és bár aranyosak, sajnos gyéríteni kell őket.
Az utóbbi években egyre több olyan állatfajjal is találkozhatunk Magyarországon a vadonban, amellyel azelőtt soha. Írtunk már róla itt a Mosthir.hu oldalon, hogy nagy a baj a Balatonnál, a közelben már fegyverre is szükség volt: nagyon elszaporodtak ugyanis az eurázsiai hódok, amelyek kárt okoznak a tó körül, ezért gyéríteni kezdték őket. A vízben pedig egy invazív faj, a betelepült törpeharcsa fenyegetheti a Balaton őshonos élővilágát. Most azonban úgy néz ki, több betolakodó miatt is fájhat a magyarok feje, megjelent ugyanis nálunk a mosómedve és a nutria.
Mindkettő inváziós faj, gyéríteni kell őket, annyira elszaporodtak Magyarországon. Eddig két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban. Ezzel azonban még nincs vége. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés – írja az Agrárszektor.
Mosómedve és nutria: mit kell tudni róluk?
Hol őshonosak a mosómedvék?
Kizárólag Amerikában őshonosak. Kis és közepes termetű fajok, többnyire hosszú farokkal. Első és hátsó végtagjaikon egyaránt öt ujj van, melyek végén rövid, hajlott karmokat viselnek. Habár a ragadozók rendjébe tartoznak, a mosómedvefélék mindenevők.
Mi az a nutria?
A prémes állat hazája a mérsékelt éghajlatú Dél-Amerika nagy része. A nutria, más néven hódpatkány vagy mocsári hód olyan helyet választ ki, ahol a növényzet buja tenyészete oly tömött lepellel vonja be a vizek tükrét, hogy az állatot is megbírja. Minden pár 1 méter mély és 40–60 cm széles üreget ás magának a parton, amelyben az éjt, s néha a nap egy részét tölti – írja a Wikipédia.
Miért kell gyéríteni?
A nutria és a mosómedve magyarországi terjeszkedése egyaránt komoly kihívások elé állítja a vadgazdálkodási szakembereket. Növekvő állományuk ugyanis számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat. Egyfelől veszélyt jelentenek a hazai őshonos élővilágra, másrészt viszont, elsősorban a nutria esetén, figyelemre méltó lehet a vízügyi és mezőgazdasági kártételük is.
Mindkét faj előszeretettel dézsmálja például a kukoricát, emellett betegségeket terjeszthetnek. Harapásuk is veszélyes, ráadásul városi környezetben is nagyszerűen feltalálják magukat.
A mosómedve gyérítésével eddig nem kellett foglalkozni, de a vadászati adatok alapján egyértelműen kirajzolódott, hogy Pest megyében, az Ócsa környéki erdőkben van egy gócpontja, ahol erőteljesen terjed.
Mivel a mosómedve egész évben vadászható fajnak minősül, a nutria viszont nem, utóbbi fajnál a kezelés megszervezése körülményesebb. Így külön egyeztetésekre és speciális engedélyekre is szükségük volt a szakembereknek.