Strasbourg, 2024. december 3. – A Berni Egyezmény Állandó Bizottsága megszavazta azt az EU-javaslatot, hogy a farkast a „szigorúan védett”-ről (II. függelék) a „védett” listára (III. melléklet) helyezzék vissza.
Ezt a javaslatot a felek több mint kétharmados többsége elfogadta, köztük az EU-27 tagállama, valamint Andorra, Örményország, Grúzia, Izland, Norvégia, Macedonia, Moldávia, Lichtenstein, Szerbia, Svájc és Ukrajna.
A farkasok 1992 óta szerepelnek a szigorúan védett kategóriában – ezt a státuszt az egyezményről szóló 1979. évi tárgyalások során rendelkezésre álló tudományos adatok alapján állapították meg. A közelmúltban végzett felmérések azonban a faj állapotának figyelemreméltó helyreállását jelzik, ami a fajok védelmének újraértékelésére ösztönöz. Svájc még 2022-ben tett hasonló javaslatot, amelyet a bizottság elutasított. 2024-ben az EU által előterjesztett, a farkas visszasorolására vonatkozó javaslat sikeres elfogadása a politikai döntéshozók és a természetvédők közötti szélesebb körű konszenzust tükrözi, amely az európai vadgazdálkodás új szakaszát jelzi. Bár a faj továbbra is jogi védelmet élvez a III. függelék szerint, a változás rugalmasabb intézkedéseket tesz lehetővé a farkasok és az emberi tevékenységek, köztük az állattenyésztés közötti konfliktusok kezelésére.
A Nemzetközi Vadvédelmi Tanács (CIC), amely a kiegyensúlyozott vadgazdálkodás egyik fő szószólója, üdvözli a döntést, mint az együttélés felé tett szükséges lépést. A CIC számára ez a mérföldkő hangsúlyozza annak fontosságát, hogy a természetvédelmi politikákat úgy alakítsák ki, hogy azok tükrözzék a fajok állapotának alakulását, valamint az emberek és a vadon élő állatok együttélését. Mivel a farkasok továbbra is terjednek Európa-szerte, ez a döntés kritikus egyensúlyt jelent a természetvédelmi siker és a gyakorlati kezelés között. Most az Európa Tanács főtitkára továbbítja a javaslatot a feleknek, és három hónap után lép hatályba, hacsak a felek egyharmada nem tiltakozik. Ezt követően ez további uniós szintű megbeszélésekhez fog vezetni az EU élőhelyvédelmi irányelvével kapcsolatban, valamint annak lehetőségéről, hogy bizonyos összefüggésekben módosítsák annak mellékleteit a farkasra vonatkozóan. A döntést két kulcsfontosságú jelentés adta, amelyek kiemelik a farkaspopulációk helyreállítását: Az „Assessment of the Conservation Status of the Wolf in Europe” című dokumentumot az Európai Nagyragadozó Kezdeményezés dolgozta ki a 2022-es Berni Egyezményhez. „A farkas helyzete az Európai Unióban – mélyreható elemzés” című kiadványt 2023-ban tette közzé az EU Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatósága (DG ENVI). További információért forduljon Alexandra Kalandarishvilihez: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.