2026. május 27. - Hiába szavazta meg a román képviselők többsége, mégsem lehet emelt kvóta szerint gyéríteni a barna medvét az országban
Románia köztársasági elnöke nem írta alá az RMDSZ javaslatán alapuló törvényt a barna medve elejtési kvótájának megemeléséről, hanem alkotmányossági kifogást emelt az ügyben.
Tánczos Barna, az RMDSZ politikusa, Románia ügyvivő miniszterelnök-helyettese írta a közösségi oldalán, hogy az államfő sajnos nem hirdette ki, hanem alkotmányossági kifogást emelt a törvénytervezet ellen, amellyel megdupláznák kvótát.
A politikus azt is hozzáfűzte, hogy az általuk benyújtott és megszavazott törvényben olyan arányos megelőzési és beavatkozási kvótákat javasoltak, amelyeket a tavaly lezárult genetikai populációfelmérés eredményeire alapoztak azzal a céllal, hogy megfékezzék a medvék túlszaporodását, védve az emberi életet és a mezőgazdasági művelés alatt álló földeket.
Tánczos Barna szerint, ugyanakkor a tudományos alapon meghatározott arányos beavatkozás összhangban van a faj védelméről szóló rendelkezésekkel és más európai gyakorlatokkal, így érthetetlen a köztársasági elnök kifogása.
A volt miniszterelnök-helyettes hangot adott a reményének is, miszerint abban bízik, hogy az Alkotmánybíróság a legrövidebb időn belül megállapítja, hogy a jogszabály nem ütközik akadályba és még a nyár folyamán végleges formában a Hivatalos Közlönybe kerülhet.


