2023. szeptember 20. - 1995 és 2016 között Magyarországon 94 halálos áldozata volt a kutyatámadásoknak
Napokig tartó találgatások után megerősítést nyert, hogy az amerikai XL Bully kutyafajtát betiltják az Egyesült Királyságban. Pénteken maga Rishi Sunak miniszterelnök bejelentette, hogy a kutyák veszélyt jelentenek a közösségekre és az emberi életre, és megfogadta, hogy a fajtát eltüntetik az utcákról.
A lépés egy nappal azután történt, hogy Midlandsben egy férfi belehalt a sérüléseibe egy kutyatámadást követően. Nem ez volt az első eset: az amerikai bullyk korábban számos más brit állampolgárt, köztük egy kétéves gyermeket is megtámadtak.
Sunak döntése szerint az amerikai bullykat 2023 végéig betiltják, a kutyák tömeges selejtezésére azonban nem kerül sor. Az Egyesült Királyság főállatorvosa, Christine Middlemiss szombaton bejelentette, hogy a meglévő kutyák gazdáinak regisztráltatniuk kell a kutyáikat, és például kötelezően szájkosarat kell rájuk adni, amikor közterületre viszik őket.
Az Egyesült Királyságban az amerikai bully mellett több más fajta kutya tartása is tiltott, ilyenek például az argentin dog vagy a pit bull.
A veszélyes kutyákra vonatkozó európai szabályok
Bár az amerikai bully XL betiltása az Egyesült Királyságban valószínűleg más európai nemzeteket is arra késztet, hogy kövessék a példáját, messze nem ők a leginkább tiltott kutyák a kontinensen. Ez a kétes megtiszteltetés a pitbullt illeti.
A köznyelvben a "pitbull" kifejezés a kutyák széles skáláját foglalja magában. Az amerikai pitbull terrier néhány hivatásos tenyésztője megpróbálta elérni, hogy a fajtát egyedüli pitbullként ismerjék el, de nem sikerült. A pitek tartását a világ számos országában szabályokkal sújtották, van ahol teljes tiltás van, például az Egyesült Királyságban is.
A japán tosa ugyanerre a sorsra jut az Egyesült Királyságban, ahol a tosa legális tartásához és behozatalához egy brit bíróságtól kapott külön felmentés szükséges.
Növekszik a kutyatámadások száma
Becslések szerint világszerte évente mintegy 100 millió embert támadnak meg kutyák. A legtöbb esetben csak kisebb sérülésekről van szó, de egyre sűrűbb a súlyos sebesülés vagy haláleset.
Angliában és Walesben az elmúlt öt évben 34 százalékkal nőhetett a támadások száma, miközben a kutyák száma csak 15 százalékkal.
2016-ban 45 halálos kutyatámadás volt Európában, tehát majdnem egy hetente. Magyarországot tekintve: 1995 és 2016 között Magyarországon 94 halálos áldozata volt a kutyatámadásoknak. Saskia O'Donoghue