Ezek területéről nem lehet méhészettel kapcsolatos anyagokat, így mézet sem kihozni, sem bevinni.
A furcsa nevű betegséget spórás baktérium okozza, az elpusztított álca teste elfolyósodik, nyúlós lesz - innen az elnevezés is. Általában a fiatal álcák betegednek meg leginkább, azaz a költésrothadás a fiasítást károsítja.
Az egyik Kanizsa környéki, 200 családos méhészetből 5 család kapta el a kórt. Tulajdonosuk azt mondta: szerencsére időben észrevették a bajt, egyébként elpusztulhatott volna a teljes állomány.
— Baranyából vásároltam családokat, és bár rendben voltak a méhegészségügyi papírok, az a gyanúm, velük hurcolhattam be a betegséget, amely már másodszor ütötte fel a fejét nálam - mondta a méhész, aki jelezte: az anonimitást azért tartja elengedhetetlennek, mert a méhésztársadalom megbélyegezné. -Sajnos,- annak érdekében, hogy a fertőzési gócot megszüntessük, kénytelenek voltunk elégetni a méheket, a lépet és a keretet, sőt, megsemmisítettük a mézet is. Szerencsére, a kár nagysága nem egetverő, lehetett volna sokkal nagyobb is.
Dr. Kardeván Endre megyei főállatorvos kérdésünkre elmondta, eddig Nagykanizsa, Keszthely és Zalaegerszeg térségében regisztráltak megbetegedést. Tizenhét településen, köztük Nagybakóna-kon, Galambokon, Zalaszentgróton és Vonyarcvashegyen rendeltek el zárlatot - véleménye szerint ennél többre nem lesz szükség, ugyanis éves szintén nem túl sok, csupán 10-17 esettel találkoznak. A nagykanizsai Lipódi László, a Országos Magyar Méhészeti Egyesület kanizsai szervezetének elnöke azt mondta: véleménye szerint az állományukra a szükségesnél kevésbé odafigyelő méhészek esetében okozhat jelentős, akár milliós nagyságrendű kárt is a nyúlós költésrothadás.
- A baktériumnak rendkívül nagy a tűrőképessége, ha a tűz segítségével, hő hatására nem sikerül kiirtani, akár 30 évig is elvegetál adott helyen, s aztán is képes fertőzni - magyarázta a szakember. - Körülbelül 100-120 Celsius-fok szükséges az elpusztításához.
Lipódi László jelezte: bár az állam mindazon méhészek kárát megtéríti, akiknek meg kell semmisíteniük az állományt, azt, aki fertőz, inkább meg kellene büntetni.
A kór egyébként a méhek vándorlásával terjed, de a megjelenése mögött általában ott találjuk a méhész figyelmetlenségét, súlyos esetekben pedig a kifejezett hanyagságát.
A 34 éves letenyei születésű kertépítő vállalkozó Becsehelyen él, de rokoni szálak Lentihez is fűzik.
- A betegség az emberre egyáltalán nem jelent veszélyt, a fertőzött kaptárakból származó méz akár fogyasztható is lenne - tudtuk meg Fendrik Péter megyei szaktanácsadótól. A szakember elmondta: azért kell a méhek táplálásához is használt mézet megsemmisíteni, hogy a méhészetek között ne terjedhessen tovább a betegség. Az égetés egyébként nem minden államban kötelező; van, ahol antibiotikumot alkalmaznak - ennek következménye az antibiotikumos méz.
2009. szeptember 16. - Csekély mértékben ugyan, de Somogy megye után már Zalában is megjelent a rettegett méhbetegség, a nyúlós költésrothadás, amely miatt több településen is zárlatot rendeltek el.