2010. szeptember 23. - Míg a természet ősszel készül téli álmára, az
élővilág külön országát alkotó gombák ekkor ébrednek föl igazán. A
gombászoknak ez a legérdekesebb időszak. Indulhat a gombatúra!
Az ősz az az évszak, amely a gombatermésnek legjobban megfelel - tudjuk meg Drávecz Tibor, felsőfokú gombaismerőtől. - A hőmérséklet és a csapadék kiegyenlítettebbé válik. A lombhullás segíti a talaj víztartalmának és a talajfelszín páratartalmának megőrzését. Kellemes sétákat tehetünk gomba-vadászat közben, egy napsütötte délután jó elfoglaltsága, ha utunkat erdők, mezők felé vesszük. Gombaszakértőnk a Velencei-tó környékén a náddal lazán fedett területeket, a nádasok széleit ajánlja csiperkeszedésre. Ha a Vértes felé mennénk, a gánti legelőt vegyük célba, e gomba után kutatva, olyan helyeken is rábukkanhatunk, mint a csákberényi futballpálya.
- Ilyenkor egybeeshet a nyári nagygombák és az őszre jellemző gombák megjelenése - bíztat Dravecz Tibor - Szedhetünk vargányát, sárga rókagombát, galambgombát, tejelőgombát, rizikét, mezei szegfűgombát, sötét trombitagombát, őzlábat, ízletes tőkegombát, molyhos tinórut, a fenyőtinórut, óriáspöfeteget és más pöfetegféléket. A Pákozd-Nadap-Sukoró vonal, tó felőli oldalán kezdjük a keresést, ha kevés a csapadék e részek kiszáradnak, a termőterületek áttevődnek a mélyebb völgyek felé. Az ősz jellegzetességei a pereszkefélék. A Vértes avarral fedett, mélyebb erdeiben jó eséllyel találhatunk lila pereszkét, míg a lilatönkű pereszke a nyílt, füves, bokros réteken tenyészik. A szürke tölcsérgomba, illatos pereszke, márványos pereszke szintén nemcsak erdőben, hanem réteken, legelőkön, kultúrterületeken is megjelenhet. Mihály nap környékén terem az egyik legtömegesebb gombánk, a gyűrűs tölcsérgomba. Gyökereken, fatuskókon, fákon érdemes keresni.
Késő ősszel a különféle laskagombákat gyűjthetjük, így a késői laskát, az ördögszekeret és több rokon fajt. Ilyenkor a mérgező gombák is nagy faj-számmal, jelennek meg. Nem egy közülük szép, jó szagú, jóízű is lehet. Számíthatunk a gyilkos galóca, párducgalóca, légyölő galóca, sárga kénvirággomba, a különféle susulykák, kígyógombák, fakógombák, pókhálósgombák, a mezei tölcsérgomba és kéttucatnyi mérgező gomba megjelenésére. A gyilkos galóca ismerete nélkül senki ne gombásszon, ne készítsen gombaételt. Inkább gombaismerő társaságában gyújtsunk vagy a piaci gombavizsgáló szolgálatát vegyük igénybe! Lovász Lilla