Fekete gyémánt az erdőből (Dunántúli Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2013. június 9. -  Napok kérdése és indul a nyári szarvasgomba gyűjtési szezonja. A munkát szigorú engedélyekhez kötik, nem is olcsón. A hozzáértőknek mégis megéri az erdőt járni.
A szén után manapság egy másik kincset érő terméket, a fekete nyári szarvasgombát is fekete gyémántnak nevezik. Ha a hasonlat egy kicsit túlzó is, évről évre felkelti a gyűjtők és a kereskedők figyelmét. A kurrens erdei fűszergomba hazai termőhelyei közül az egyik legjelentősebb Baranyában, az Ormánságban van.
– Vigyázunk is rá nagyon, hiszen így lehet hosszú távon bevételi forrás a gyűjtőknek, kereskedőknek és erdőgazdaságunknak egyaránt – mondta Molnár Tamás, a Mecsekerdő Zrt. Sellyei Erdészetének vezetője.
Az értékes területek védelme több szűrőből áll. Alaphelyzetben sem olcsó mulatság a 60 ezer forintba kerülő hivatalos engedély kiváltása. Aki viszont kurrens, korábban jól termő területre akar engedélyt, annak licitálnia kell, végül a legtöbbet fizető szerez gyűjtési jogot. Ezenkívül a profi gyűjtők és az erdészek is rendszeres járőrözéssel védik a területeket.
Nem véletlen a megkülönböztetett figyelem. A fekete szarvasgomba rendkívül értékes és keresett fűszer. Mint az erdészetvezető elmondta, itthon egy viszonylag szűk társaság hivatásszerűen járja az országot, gyűjti és kereskedik a gombával. A körültekintő védekezésre pedig az illegális gyűjtők miatt van szükség.
A terméknek jó, és évről évre emelkedő ára van. Fajtól és minőségtől függően a tarifa a kilónkénti száz-száztíz eurótól (33 ezer forint) akár több ezer euróig is (330–900 ezer forint) is elmehet. Térségünkben egyébként az első kategóriába tartozó kiváló minőségű fekete szarvasgomba terem nagyobb mennyiségben, de a kurrens baranyai, ormánsági gyűjtőhelyeken a fogyasztók körében sokkal értékesebb fehér szarvasgomba is előfordul.

Vizsga és napló
Magyarországon nem egyszerű a szarvasgomba legális gyűjtése, a megfelelő területek megtalálása mellett jelentős adminisztrációs kötöttségeket is be kell tartania a leendő gyűjtőnek. Egyrészt vizsgáznia kell, de az európai gyakorlatban példa nélküli módon a segítőnek, azaz a kutyának is. Ezenkívül részletes gyűjtési naplót kell vezetni. Minderre a termőterületek kiemelt védelme miatt van szükség. Az engedélyezett gyűjtés magán- és állami erdőkben is végezhető. Védett természeti területeken a gyűjtéshez a környezetvédelmi szakhatóság engedélye is szükséges, amelyet a gyűjtőnek kell megkérnie.

Tanított kutyával
A térségben jellemzően kutyával kutatnak az értékes termék után, mint a szakemberek hangsúlyozzák, így védhető hosszú távra is a termőterület. A kutyás gombakutatás azért fontos, mert akadhat körömnyi érett és fél kilónyi éretlen szarvasgomba is az avar alatt, általában 20–30 centi mélyen. Az érett és illatos eladható, az éretlen viszont semmit sem ér. A betanított kutya szaglása kell tehát ahhoz, hogy azt szagolja ki az erdei illatok sűrűjében, amelyik piacképes. Az ilyen kutya akár egymillió forintot is megér. Általában láncban, 5-6 kutyával szokták a gombakeresők átvizsgálni az erdőt-mezőt.

Óceánon túlra is
A magyarR, dél-dunántúli szarvasgomba zöme – szakmai becslés szerint 95 százaléka – nyugat-európai piacokra kerül. Nagy fogyasztók az olaszok, a franciák, a németek és osztrákok, de utóbb kereskedők közvetítésével az óceánon túlra is eljutott már baranyai gomba. Úgy tartják, hogy a legjobb, ha a szedéstől számított 24–36 órán belül célba ér a szállítmány, megfelelő hűtéssel 10–15 napig tartja meg élvezeti értékét. Nálunk nem elterjedt a fogyasztása, magyaros ételekhez nem illik. Intenzív egyedi zamata miatt reszelve krémlevesek, tészták, fűszervajak ízesítéséhez használják leginkább. Kaszás Endre


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.