Gesztenye: kevés, de jó (Kisalföld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. október 18. – ÁGFALVÁN mintegy negyven hektáron foglalkoznak szelídgesztenye termesztéssel. Idén kevesebb volt a termés, a gazdák mégsem panaszkodnak. A nyugat-magyarországi megyék szelídgesztenye-termő vidékként is ismertek. - Kilencven százalékban betakarítottuk a termést, a minőségre nem lehet panaszunk - fogalmazott Kovács Ferenc ágfalvi őstermelő, aki 4,5 hektáros területén csaknem húsz éve foglalkozik szelídgesztenyével. -Féregmentes, kiváló a gyümölcs, de sokkal kevesebb lett, mint a korábbi években. A tavalyi mintegy öt tonnától harminc százalékkal elmarad az idei mennyiség - tette hozzá Kovács Ferenc ágfalvi őstermelő - A termelőtől megtudtuk, a gesztenyének sem kedvezett a virágzáskori hideg és csapadékos idő, nem volt optimális a beporzás, hiszen fáztak a méhek. A kevesebb termésnek viszont pozitív hozadéka is volt, idén - az elmúlt húsz évben talán először - nem kellett a gazdáknak értékesítési gondokkal küzdeniük.
- Mindenkinek már régi vevőköre van, tőlem a cukrászok és magánszemélyek vitték el a termést. A gesztenyefesztivál idején rengeteget eladtam belőle, ezen a környéken mindenki szereti és várja a gesztenyét, rendkívül népszerűek az ebből készült édességek.
A terméscsökkenés és a kiváló minőség magasabb árakat eredményezett. A tavalyi 400 forinttal szemben idén 500-800 forintért is elkelt a gesztenye, így nem elégedetlenek a gazdák, bevételkieséssel gyakorlatilag nem kellett számolniuk. Szüret után már a következő esztendőn gondolkodnak. Kovács Ferenc elmondta, a 10 méter körüli fáknál nagyon nehéz megvalósítani a növényvédelmet, de ha kikísérleteznének egy valóban hatásos felszívódó szert, akkor a gazdák összefognának, s helikopterről megoldanák a leghosszabb életű gyümölcsfaj, több száz éves fáinak a permetezését. PÓK VIKTÓRIA


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.