2014. március 12. - Reneszánszát éli a medvehagyma.
A magyar gasztronómiába pár éve robbant be, azóta töretlen a népszerűsége. Sokan vallják: ezerarcú a hagymaízű csodanövény.
A tavaszi időszakban bizonyos növényfajokat Somogyban is gyűjtenek. Az erre jelentkező igény évről-évre jelentkezik a megyében. Egyes növényfajokat díszítő értéke és szépsége miatt, másokat gyógyhatása, vagy akár étkezési célból gyűjtik. A Somogyban is tapasztalható, „ipari méretű” medvehagyma gyűjtés azonban komoly károkat okozhat a természetben. Jó tudni, hogy védett természeti területen a természetvédelmi törvényből adódóan csak a természetvédelmi hatóság engedélyével lehetséges bármilyen növény- vagy állatfaj gyűjtése.
A Duna-Dráva Nemzeti Park zákányi és őrtilosi szakaszán botanikai szempontból is kiemelkedő jelentőségű területek találhatóak. Az úgynevezett Vasút-oldalban és Szentmihály-hegyen a mára rendkívül kis területen fennmaradt bükkös vagy bükkelegyes erdőkben több olyan növényfaj él, amely hazánkban csak itt található meg. Ilyen például a tavasszal virágzó hármaslevelű szellőrózsa és a pofók árvacsalán. Szintén védett, és hazánk csupán néhány pontján fellelhető a nyugati ajtóscsiga, mely e vízmosásokkal tarkított völgyek avarszintjében él.
A nagy mennyiségű növénygyűjtés a gyűjtött növényfaj egyedszámát csökkenti, és komoly problémát jelenthet a gyűjtésből adódó taposás, zavarás.
– A medvehagyma Magyarországon nem ritka, de a zákányi és őrtilosi területen csak néhány kisebb völgyben található meg – tájékoztat Mezei Ervin tájegység-vezető. - Ezekben a völgyekben ráadásul rendre megtalálhatóak a védett növényritkaságok is, és amennyiben több gyűjtő tömegével, kereskedelmi célból növényt szed, akkor óhatatlanul letapossa az épp fejlődésnek induló védett fajokat is.
A szakember hozzáteszi: a taposás, az avarszint bolygatása gyomosodást okoz a legtöbbször viszonylag meredek oldalú völgyekben. Rosszabb esetben talajerózióval is számolni kell.
Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló törvény értelmében nem védett területen külön engedély nélkül mindenki csak saját szükségleteinek megfelelő mennyiségű gombát, gyógynövényt gyűjthet. Ennek mértéke nem haladhatja meg naponta személyenként a két kilogrammot. Jeki Gabriella