2014. július 30. – Kelemen István az erdei növényekre esküszik
Főszezonja van a gyógynövények gyűjtésének, és a bőséges csapadék kedvezett a gombapopulációnak is. Számos háromszéki a természetjárás mellett teába, ételbe, gyógyításra való növényekkel tér haza túrájáról. A már nyugdíjas korban levő, de még nagyon aktív Kelemen István természetjáró tapasztalatairól mesél.
A középajtai Kelemen Istvánt kiskora óta érdeklik az erdők-mezők növényei. Autodidakta módon fejlesztette ki mindazt a tudást, amely segítségével, ha teheti, naponta felkeresi a környező gyógynövény- és gombalelő helyeket. Elmondása szerint betegségein is ezek segítették át, miután rájött, hogy a gyógyszerek nagy részét helyettesíteni lehet a természet adta növényekkel.
– Csaknem harminc évig Brassóban éltem, de mindig vágytam falura. Megvettem minden könyvet, amit abban az időben lehetett kapni a gyógynövényekről, gombákról. Évekig ezek segítségével azonosítottam a növényeket – meséli István. – Egy szakkönyv esetében számomra nagyon fontos a képek színe, hiszen ez az egyik alapja az azonosításnak – teszi hozzá.
Elmondása szerint kezdetben is volt némi alapismerete, de a könyvek segítették hozzá ahhoz a tudáshoz, amely segítségével többféle növényt is sikerült beazonosítania. Emellett a növénygyűjtéssel töltött időt igen értékesnek találja az erdővidéki gombász.
– Ha kimegyek az erdőbe, ott érzem jól magam igazán. A természetben nincs irigység, gyűlölködés, ott csak magában van az ember. A békés tevékenység mellett pedig mindig nagy örömmel tölt el, ha egy ritka fajt fedezek fel.
Amiről nem kapott információt, azt saját magán próbálta ki. – Bizony, volt olyan, hogy az elfogyasztott gomba „kikívánkozott” – derül saját balszerencséjén. – Köztudott például, hogy a tintagomba elfogyasztása után tilos alkoholt inni. Én ezt nem tudtam, s szerencsésnek érezhetem magam, hogy egy rókázással megelőztem a bajt.
A gombamérgezéseknek minden évben vannak áldozatai, és a gyógynövények fogyasztása sem mindig mellékhatás-mentes, ezért ezúton is felhívjuk a természetjárók figyelmét, hogy a begyűjtött növényeket mindig vizsgáltassák meg egy szakértővel.
Mit érdemes gyűjteni?
A csíkkarcfalvi, 70 éves Macalik Ernő „füvesember” szerint a növényekben rejlő hatóanyagok dinamikája napszakonként és évszakonként is eltérő. Az évelők gyökere tavasszal, ősszel raktározza el a legtöbb értéket, ilyen például a májvédő hatású gyermekláncfű-gyökér vagy a láz csillapítására javallott lehántott fűzfakéreg. A mentát, csalánt viszont nyáron, a virágzás előtt érdemes begyűjteni, mert a leghasznosabb hatóanyagai ekkor a levelekben „lakoznak”. A csipkebogyó begyűjtése pedig ősszel esedékes.
A magas vérnyomás ellen használt fagyöngy csak gyümölcsfáról, főként vackorról gyűjtendő, az akácfa mint gazdanövény ugyanis káros. Azt sem árt tudni, hogy a gyűjtésnél a kora reggeli órák kerülendők, mert a harmatos növény a zsákban hamar bepállik, tönkremegy. Berszán Réka