A Francia Intézet tisztelettel meghívja Önt az alábbi filmvetítésre, amelyet vita követ:
Monsanto szerint a világ
A multik csak a javadat akarják – egy óriásvállalat története a dioxintól a génmódosításig
Marie-Monique Robin dokumentumfilmje
(2007, 108 p., francia nyelven, Morva Judit szinkrontolmácsolásával)
A vetítést találkozó követi a rendezőnővel, Marie-Monique Robin-nal (újságíró, 1995-ben a Voleurs d’yeux című könyvéért Albert Londres díjjal tüntették ki).
A film és a magyarul Morva Judit fordításában, a Pallas Kiadónál megjelent könyv rendkívüli kutatómunka eredménye, lerántja a leplet a cég történetéről.
2009. szeptember 21. hétfő, 18 óra
Francia Intézet (Nagyterem)
1011 Budapest, Fő utca 17.
Tartalom:
A Monsanto, leányvállalatain keresztül, negyvenhat országban van jelen és az utóbbi években a génmódosítás vezető vállalatává vált. Pedig káros és mérgező termékei miatt – a PCB-k, az erős gyomirtó szerek, mint a Vietnámban használt Agent Orange, vagy az Európában betiltott szarvasmarha növekedési hormon – a Monsanto, az ipartörténet egyik legtöbb vitát kiváltó cége. 1901-es alapítása óta, perek sorát indították ellene, a vállalat viszont, ma úgy mutatja be magát, mint az „élővilág” szakértőjét, mint a fenntartható fejlődés értékeinek bajnokát. Azt állítja, hogy a génmódosított vetőmagok elterjesztésével, kitágítja – az egész emberiség hasznára – a természet, az ökoszisztéma működési korlátait. Mi az igazság ebben a kérdésben? Mi az óriásvállalat valós célja? Miközben hosszú évtizedekig figyelmen kívül hagyta tevékenysége környezeti és egészségi hatásait, hirtelen azt állítja magáról, hogy az éhezés problémája felé fordult és egy emberbaráti szervezet szerepét próbálja eljátszani.
A könyv új, eddig kiadatlan dokumentumokra, tudósok és politikusok véleményére, az áldozatok tanúvallomásaira támaszkodva mutatja be az iparbirodalom vitatott fejlődéstörténetét.
Marie-Monique Robin újságíró és filmrendező, több sikeres dokumentumfilm és könyv szerzője – munkáiért már több mint húsz nemzetközi díjat kapott, köztük 1995-ben az Albert-Londres díjat – felméréseit Latin-Amerikában, Afrikában, Európában és Ázsiában készítette. Több könyve is megjelent, a “Szervkereskedelem,” (Bayard, 1996), a “Század 100 képe” (Le Chéne/Taschen, 1999), “Halálbrigádok, a franciaiskola” (La Découverte, 2004, 2009), “A gyanú árnyékában – a pedofilia ellenes harc nem várt kisiklása” (La Découverte, 2006)
Részletesebbb ismertető a könyvről:
Nyomukban félelem, pusztulás, halál...
Egy vegyipari óriáscég, amely most az élelmiszereinkre tör. Monsanto szerint a világ: vállalattörténet a dioxinoktól a génmódosításig. Halálos mérgek, meghamisított tanulmányok, korrupció, megfélemlítés, öngyilkossági hullám.
http://zoldhullam.blog.fn.hu/index.php?view=bejegyzes_oldal&bejid=103216
Dóra Szilvia
Magyar Természetvédők Szövetsége
(National Society of Conservationists,
Friends of the Earth Hungary)
H-1091 Budapest, Üllői út 91/b
Tel./Fax: +36 1 2167297
www.mtvsz.hu