Cserhát Natúrpark

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

 Meghívó

Alsótold, Becske, Bér, Bokor, Buják, Cserháthaláp, Cserhátsurány, Cserhátszentiván, Ecseg, Felsőtold, Garáb, Herencsény, Hollókő, Kozárd, Kutasó, Magyarnándor, Nagylóc, Nógrádsipek, Rimóc, Szanda, Terény, Varsány települések önkormányzata, valamint a
Cserháti Falvak Szövetsége a Vidékért Közhasznú Egyesület

meghívja Önt a

Cserhát Natúrpark Közhasznú Alapítvány

címátadó ünnepségére, melynek időpontja:

2009. október 22. 1000 óra,

helye: Hollókő, Dr. Román András Látogatóház

A natúrpark címet
Szabó Imre
környezetvédelmi- és vízügyi miniszter ünnepélyes keretek között adományozza a
Cserhát Natúrpark Közhasznú Alapítvány tagjainak.

Információ:

Cserhát Natúrpark Közhasznú Alapítvány
3176 Hollókő
Kossuth út. 46.
Tel: 32/379-273
e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.


A szervezők szeretettel várnak minden érdeklődőt!

Program

930 
Vendégek érkezése


1000 
Ünnepi megnyitó
Himnusz
Szabó Csaba – Hollókő polgármestere
Becsó Zsolt – Nógrádmegye közgyűlés elnöke
Dr. Nagy Andor – országgyűlési képviselő
Pekár István elnök – Cserhát Natúrpark Közhasznú Alapítvány


1030 
Szabó Imre Miniszter Úr beszéde
A Miniszter Úr átadja a települések polgármestereinek a Cserhát Natúrpark  Közhasznú Alapítvány okleveleit


1100 
Kulturális műsor


1115 
Harmos Krisztián fotókiállításának megnyitója a Pajtakert Galériában
Az ünnepségünk résztvevőinek megvendégelése a Pajtakertben
Kemencében sült lángos, bor, kávé, üdítő,tea,méz


1200 
Kirándulás a várba


Nógrád megye egyik kedves tájegysége, a Belső Cserhát jelentős eseményre készül. Ahogyan a mellékelt meghívóból és programból kiderül, október 22-én, Hollókőn kerül sor a Cserhát Natúrpark címátadó ünnepségére. Az oklevelet Szabó Imre környezetvédelmi miniszter adja át.
Mit jelent a natúrpark kifejezés, és milyen előnyökkel járhat a Belső-Cserhát települései számára a Cserhát Natúrpark létrejötte?
A natúrpark a nemzeti park, a tájvédelmi körzet és a természetvédelmi terület mellett a természeti és kultúrtörténeti értékek megőrzésének negyedik szervezeti formája. Önkormányzatok, civil szervezetek és magánszemélyek által alapított közhasznú alapítvány vagy egyesület keretében fenntartott terület. A védettségi kategóriák között a nemzeti park és a tájvédelmi körzet között foglal helyet.
A natúrparkok 1997 óta jelentek meg Magyarországon az európai hasonló szervezetek mintájára. Mindig alulról induló kezdeményezésen alapul, célja a védettséget élvező térség kíméletes, fenntartható fejlesztése. Jelenleg 9 natúrpark van Magyarországon, amelyek az ország területének kb. 5%-át fedik le.
A Cserhát Natúrpark 22 község területét foglalja magába. A programhoz csatlakozó községek: Alsótold, Becske, Bér, Bokor, Buják, Cserháthaláp, Cserhátsurány, Cserhátszentiván, Ecseg, Felsőtold, Garáb, Herencsény, Hollókő, Kozárd, Kutasó, Magyarnándor, Nagylóc, Nógrádsipek, Rimóc, Szanda, Terény, Varsány.
A natúrpark mozgalom már régen kialakult Nyugat-Európában, nálunk azonban csak 12 éves múltra tekint vissza. Feladataiban is más, mint a nemzeti park, amelynek fő célja a természetvédelem, a kutatás, és harmadrészben a látogatók, túrázók kikapcsolódása. A natúrpark esetében nagyobb hangsúlyt kap a turizmus és a hagyományos természetkímélő gazdálkodás, a falvak hagyományainak, szokásainak, tájképi környezetének megőrzése.
A natúrpark címet a környezetvédelmi miniszter adományozza: Külön juttatással nem jár, de a cím birtokában nagyobb eséllyel indulhatnak a natúrpark területén élők a területfejlesztési, gazdálkodási, kulturális pályázatokon. A natúrpark révén elődeink mulasztásai erénnyé válhatnak, hiszen a térség gazdasági elmaradottsága egyúttal természeti érintetlenséget, a palóc gyökerek egy részének megmaradását is jelenti, ami a turizmus szempontjából nagy érték.
A gyakorlatban kézzel fogható hasznot az hozhat, ha megtaláljuk azokat a szolgáltatási formákat is, amelyeken keresztül a lakosság, vagy legalábbis annak vállalkozó szellemű része megélhetéshez, jövedelem-kiegészítéshez juthat. A natúrpark összhangot teremt a természetvédelem és a gazdasági tevékenység között. A gazdaság előnyök a térség lakói számára a szelíd falusi turizmusban, a pihenésben, üdülésben jelentkeznek.
A feladatokat sorra véve tehát meg kell őrizni, sőt vissza kell hozni a palóc kultúra még fellelhető, rekonstruálható elemeit, meg kell teremteni a vendéglátás lehetőségét. Kímélni, védeni, fejleszteni kell a természeti javakat, a táj egészét.
A Cserhát Natúrpark földrajzi elhelyezkedése, természeti értékei:
A Cserhát Natúrpark a Cserhát keleti és északi középhegységi illetve dombvidéki jellegű részeit foglalja magába. A természeti viszonyok és az emberi tevékenység olyan egyedi kultúrtájat alakítottak itt ki, ahol a természeti értékek tárháza maradt fenn napjainkig. Az andezitből, mészkőből, homokkőből felépülő, mozgalmas felszínű, a hegységi magassághatárt csak néhol elérő vidéken a Kárpát-medence számos sajátságával találkozhatunk. A természeteshez közeli erdők és az évszázadok óta művelt szántók, legelők, rétek egyaránt értékes növény- és állatfajoknak nyújtanak otthont.
Főként déli és keleti kapcsolatok jellemzik az élővilágot. A száraz tölgyesekben és a helyükön létrehozott gyepekben a mediterrán flóra és fauna képviselői keverednek a kelet-európai sztyeppék fajaival. A bennszülött, szerény megjelenésű magyar perjétől a pompázatos boldogasszony papucsáig, ritka poloskáktól és sáskáktól a parlagi sasig izgalmasan változatos élet veszi körül a natúrpark falvait. Bővizű források, természetesen kanyargó patakok, évszázados kocsányos tölgyek és elfeledett ízeket kínáló, régi gyümölcsfajták vonzó emberi környezetet nyújtanak. Ezek megbecsülését, megőrzését, fenntartó hasznosítását mozdítja elő a natúrpark megalakulása.
A Cserhát Natúrpark kultúrtörténeti értékei:
Az új természeti régió nem csak biológiai értékekkel bír, hanem országosan is párját ritkítóan gazdag néprajzi különlegességekkel rendelkezik. Itt található a népi építészetéről híres Hollókő és Terény, de a többi falu is még sok szép palócházzal büszkélkedhet, ha azok nem is alkotnak már utcát. A legszebb magyar népviseletek közé tartozik a bujáki, a rimóci, a hollókői. Az idősebb korosztály még ma is népviseletben jár Varsányban, Nógrádsipeken, Herencsényben, de a fiatalok is örömmel öltik fel nagyszüleik ruházatát ünnepeiken. Jellegzetes a vidék tájkonyhája. A natúrpark falvaiban várak, árpádkori templomok, gyönyörű kastélyok, kúriák csalogatják az érdeklődőket.
Akik sokat dolgoztak a Cserhát Natúrparkért:
A natúrpark létrehozásának gondolata dr. Nagy Andor országgyűlési képviselő fejében született meg. A keretek, a koncepció tervbe öntésében, a szakmai munka felügyeletében, a natúrparkért való lobbizásban dr. Tardy János c. egy. tanár szerzett elévülhetetlen érdemeket. A natúrpark logóját Ferenczy Kristóf tervezte. A pályázati anyag természeti részét Harmos Krisztián dolgozta ki, a településekről szóló –önkormányzatok által megírt fejezeteket Végváriné Pongrácz Ágnes gondozta és szerkesztette. A munka költségeit a Cserfa Egyesület vállalta magára. A honlap Ispán Dániel és Varga Pál munkája.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.