Vidékfejlesztési Országos Fórum

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2009. november 21.
Budapest
Lurdy Ház Konferencia Központ Duplaterem
X. Könyves Kálmán krt. 12-14 * Lurdy Ház az M0 és M5 végén, ingyenes szabadtéri parkoló

Tisztelt Kolléga!
A Magyar Település- és Területfejlesztők Szövetsége és más, az Érdekegyeztető Tanácsban, illetve velünk együtt az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program Monitoring Bizottságának szakmai érdekképviseletekkel közösen meg kívánja rendezni Budapesten, a korábbi években már két ízben megtartott, Vidékfejlesztési Országos Fórumot.
A Vidékfejlesztési Országos Fórumot szervezi az országos civil-érdekképviseleti szervezetekből álló Szervező bizottság a Magyar Település- és Területfejlesztők Szövetsége koordinálásával. A rendezvény témája, a meghívotti kör és programja egyértelműen szakmapolitikai esemény, nem párt-, pártpolitikai-esemény.
Tematikai horizont
Magyarország „vidékiességét” kifejezi az, hogy az 1500 főnél kisebb lakosságú települések aránya 66 % és ezek területe teszi ki az ország területének 60 %-át. Ugyanakkor a népesség csupán 20 %-a él itt.
Mintegy egy millió ember külterületen él. Ők azok, akik az urbánus közszolgáltatásokat kevésbé vagy hátrányosabban tudják igénybe venni a belterületi lakosokhoz képest.
A emberek számára a falu, a tanya, az erdő és mező, a vizek partja három dimenzióban :
1. van, akinek lakóhely, 2. van, akinek munkahely, 3. van, akinek üdülő- és kirándulóhely.
Az ország mezőgazdasági területe 5 millió 864 ezer hektár, amely arányát tekintve egyedülállóan magas Európában. A mezőgazdasági terület 77%-a szántóterület, 18%-a gyep. A konyhakert, a gyümölcsös és a szőlőterület együttesen 5%-os aránnyal részesedett a mezőgazdasági területből. A magyar háztartások harmada-negyede érintett a mezőgazdaság ügyében. A mezőgazdaság adja a GDP 3 %-át.
Közép Európa vidéki térségeinek a következő trendekkel és problémákkal kell szembesülniük: (részlet „Európai Területi Együttműködés 2007-213 Közép Európai Operatív Program” EU kiadvány 3. terv-változatából 2006.12.21.)
Erős függőség a vidék-specifikus gazdasági ágazatoktól (mező- és erdőgazdaság, bányászat, stb.);
A vidéki társadalom csökkenő és elöregedő népességének helyt kell állnia a strukturális változások követelményeinek, a mezőgazdasági termelés csökkenése, vagy a domináns ágazatokban a munkahelyek elvesztése;
Hátrányos helyzetek az anyagi és emberi tartalékokat illetően;
Perifériális elhelyezkedés, hiányos közlekedési hálózat, gyenge kötődés a központi régiókkal;
A munkanélküliség magas szintje és a kedvezőtlen foglalkoztatási struktúra következtében a munkalehetőségek is elmaradnak;
Agyelszívás;
Problémák a műszaki és szociális infrastruktúrák stabil működésében
Mindazonáltal néhány vidéki térségnek potenciális lehetősége van, hogy a szerkezeti változások folyamatát sikerrel teljesítse.
Ennek kulcstényezői:
Hozzáférési lehetőségek az infrastruktúrához, az ismeretekhez, a technológiákhoz;
A természeti és kulturális örökségekkel kapcsolatos fejlesztések (pl. turizmus)
A gazdasági alapok diverzifikálása (új termékek, új piacok, együttműködési hálózatok, új termelési módszerek, agrár-környezetgazdálkodási intézkedések, organikus termékek)
Strukturális változások a mezőgazdaságból a szolgáltatási, a rekreációs ágazatok felé.
A VOF aktualitása:
2010-ben kerül az EU Bizottsága elé a 2007-től Magyarországnak biztosított fejlesztési források programjait (ÚMVP, ÚMFT) értékelő monitoring jelentés;
Ugyancsak ez év tavaszán parlamenti választásokra kerül sor.
A civil-érdekképviseleti szektor demokratikus joga, illetve kötelezettsége, hogy ez aktualitások mentén áttekintse, értékelje az elmúlt időszak történéseit, eredményeit és észrevételeit közölje a döntéshozókkal, a nyilvánossággal.
A VOF 2009. november 21-én ennek folyamatát nyitja meg.
 
Meghívottak célcsoport:
az ÚMVP Monitoring Bizottság civil-érdekképviseleti tagszervezeteinek tagjai
vidékfejlesztési és mezőgazdasági szaktanácsadók
vidék- és településfejlesztéssel foglalkozó civil szervezetek
vidékfejlesztési helyi akciócsoportok és a Magyar Vidékfejlesztési Hálózat tagjai
kistérség- és terület-fejlesztési társulások, tanácsok, vidéki (1500 fő lakos alatti) települési és megyei önkormányzatok
oktatási, tudományos, szakmai intézmények és média
kormány és magyar, európai parlamenti képviselők, EU Bizottsága
 
Ez úton hívjuk meg Önt a Vidékfejlesztési Országos Fórumra 2009. november 21-én a fenti program szerint, amelynek helyszíne: Lurdy Konferencia Központ Duplaterem - Budapest, IX. Könyves Kálmán krt. 12-14.
Részvételhez regisztráció szükséges! A részvétel ingyenes.
JELENTKEZÉS - regisztráció
 
üdvözlettel
a VOF Szerkesztőbizottsága
amelynek tagjai
 
Magyar Település- és Területfejlesztők Szövetsége – MTTSZ gesztor
(Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. tel: 3562 208 levélcím: 1535 Budapest, Pf. 811 www.mttsz.hu
Agrármunkaadók Országos Szövetsége – AMOSZ, Falusi és Agrárturizmus Országos Szövetsége – FATOSZ, Ipartestületek Országos Szövetsége – IPOSZ, továbbá Falvak és Kisvárosok Magyarországi Műhelye Egyesület, Magánerdő Tulajdonosok Országos Szövetsége, Magyar Biomassza Társaság, Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, Mezőgazdasági és Erdészeti Dolgozók Országos Szövetsége, Vidékfejlesztési Szaktanácsadók Országos Szövetsége, Vidék Parlamentje


© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.