MEGHÍVÓ
A Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Kar
tisztelettel meghívja Önt és Munkatársait
AZ EURÓPAI UNIÓ KUTATÁSI KERETPROGRAMJAINAK FŐBB EREDMÉNYEI
ÉS A KÖRNYEZETVÉDELMI KUTATÁSOK ÚJ IRÁNYAI
címmel
2008. szeptember 4-én, csütörtökön 14:00 órakor
az A épület Erdőmérnöki Kar Tanácstermében tartandó
Dr. Dr. habil. Szendrődi László, nemzeti szakértő
Környezetvédelmi Technológiák
Európai Bizottság Kutatási Főigazgatósága, Brüsszel előadására.
Az előadás ismerteti az Európai Unió 6. Kutatási Keretprogramjának (2002-2006) fontosabb eddigi eredményeit, valamint a 7. Kutatási Keretprogram (2007-2013) főbb céljait, eszközrendszerét, és végrehajtásának első évi tapasztalatait.
A 6. Kutatási Keretprogramban (FP6) a magyar kutatók a várakozásnak megfelelően szerepeltek. A részvételi arány tekintetében a 16. helyen, az elnyert EU kutatási támogatás tekintetében pedig a 19. helyen végeztünk az országok rangsorában, mindkét esetben megelőzve például Csehországot.
A 7. Kutatási Keretprogram következő pályázati felhívása környezetvédelmi kutatások témakörében terv szerint 2008. szeptember 3-án jelenik meg, és 193.5 millió euró áll majd rendelkezésre a legkiválóbb pályázatok finanszírozására. A pályázati kiírás fókuszában a nemzetközi kezdeményezésekhez és egyezményekhez (ENSz Keretegyezmény a Klímaváltozásról, IPCC, Egyezmény a Biológiai Sokféleségről, a Kiotói Jegyzőkönyv, a GEOSS rendszer, stb.) kapcsolódó témák állnak. A specifikus program fejezeteihez igazodva ebben a pályázati fordulóban a következő kategóriákban várnak pályázatokat:
Klímaváltozás, szennyezés és kockázat
Az erőforrások fenntartható hasznosítása
Környezetvédelmi technológiák
A Földet megfigyelő rendszerek és a fenntartható fejlődés eszközei
Horizontális témák
A verseny nagy, mert a pályázatokon a 27 tagország kutatóin kívül további 11 társult ország kutatói is egyenlő feltételekkel vehetnek részt. A pályázatok elbírálásánál külön figyelmet szentelnek a kis- és középvállalkozások részvételének. Egyes témáknál előnyt élveznek azok a pályázatok, amelyekben bizonyos EU-n és a társult országokon kívüli (u.n. harmadik) országok kutatói is részt vesznek. Így például a sivatagosodás elleni küzdelem területén az észak-afrikai és mediterrán országok, az erdei ökoszisztémák genomikájának kutatásának terén pedig az Egyesült Államok és Kanada kutatóinak részvételére is számítanak.
Prof. dr. Náhlik András s.k.
dékán