Ma kezdték meg a gondozók Freyja, az öthetes, mesterségesen nevelt makikölyök összeszoktatását felnőtt fajtársaival. A kicsi most még nagyon félénk, de a gondozók remélik, nem lesznek gondok az összeszoktatással.
A gyűrűsfarkú makik (Lemur catta) évek óta rendszeresen szaporodnak a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Az idei kölyöknek azonban emberi segítségre volt szüksége, hiszen anyjának nem volt elég teje a táplálásához. Az április 3-án született apróságot tehát az elmúlt öt és fél hétben mesterségesen nevelték az állatgondozók. Méghozzá teljes titokban, ugyanis a kölyök roppant félénknek bizonyult: a vele foglalkozó állatgondozókon kívül nemigen tűri más ember közelségét.
Mostanra jött el az ideje annak, hogy megkezdjék a Freya névre keresztelt kölyök összeszoktatását idősebb fajtársaival. Erre a célra egy szoktató ketrecet alakítottak ki a számára, időnként pedig a füves makikifutóban össze is engedik őt a többi gyűrűsfarkú makival, természetesen szigorú gondozói felügyelet mellett.
Az elkövetkező hetekben a gondozók fokozatosan végzik majd az összeszoktatást. Mivel azonban ez nem lesz mindennapos program, a nagyközönség egyelőre csak alkalmanként láthatja a kölyköt. Ha azonban sikerül az összeszoktatás, Freyja állandó lakója lesz a makik kifutójának.
Freyja jelenleg 205 grammos, és – miként az elmúlt hetekben – még mindig a csecsemőtápszer a fő eledele. Emellett mostanában a banánt és a szőlőt is kóstolgatja, és gyümölcslevet is szokott kortyolgatni.
A gyűrűsfarkú maki Madagaszkár lakója. A makik többségével ellentétben nappal aktív. Jellegzetessége a hosszú, bozontos, sávozott farok, amelyet zászlóként, és illatterelő legyezőként is használnak az állatok. A vemhességi idő 132-134 nap körüli, és ellésenként általában csak egy utód születik. A kis makikölyök féléves koráig szopik, és tizenöt hónaposan lesz ivarérett.