2010. május 10. - Egyre többet lehet hallani a gyapjaslepke hernyójának
pusztításáról. E rovar elsősorban erdészeti károsítóként volt számon
tartva. Az utóbbi években úgy elszaporodott, hogy a kiskertek dísz-és
gyümölcsfáit is pusztítja. PUSZTÍTÓ GYAPJASLEPKE
A gyapjaslepke Európában általánosan elterjedt, hazánkban is gyakori kártevő. Évente egy nemzedéke fejlődik ki. A kifejlett nőstény lepke több száz tojást rak le a fák kérgére csoportosan, amelyet sárga színű szőrös bevonat takar. Innen nyerte a lepke a magyar nevét. A bundás, kiemelkedő tojáscsomók a fák kérgein különösen feltűnőek télen, a lomb nélküli fákon. A gyümölcsfák lemosó permetezéssel, kéregtisztítással megóvhatok.
A tojás alakban áttelelt kártevő apró, fekete, 1-2 mm-es lárvái tavasszal, április második felében jelennek meg, a lárvákon dús szőrzet látható. A falánk lárvák az erdei fák éppen kifakadó leveleit, hajtásait rendkívüli gyorsasággal rágják, de hasonló rendkívüli károkat okozhatnak a gyümölcsfák és a szőlő éppen kifakadó hajtásain, rügyein. A lárvák sokáig együtt maradnak csoportokban, majd később szétszélednek. Hosszú szálakat vetve a szél segítségével akár napi 30-40 km-t is megtesznek.
Az intenzív táplálkozás hatására a hernyók gyorsan nőnek, színük megváltozik (világosabb színűek és- csíkosak lesznek, de dús szőrözöttségük megmarad) és lárvakorukban többször vedlenek. Gyenge károsításnál a hernyók karajosán, részlegesen rágják meg, a leveleket, míg gyakran a tarrágás (a teljes lombozat elpusztítása) is előfordul. A kifejlett lárvákból június-júliusra bábok képződnek, majd júliustól, megjelennek a kifejlett lepkék
A gyapjaslepkének csak a lárvája károsítja a növények lombját, tehát a lárva ellen kell védekezni.
VÉDEKEZÉS
Kisebb területen jól irthatjuk a hernyókat, ha összegyűjtjük és elégetjük. Vigyázzunk, mert szőrzetük bőrkiütést okozhat, ezért szabad, kézzel ne fogjuk meg. Konzervdobozba pálcával könnyen belepiszkálhatjuk őket Az azonnali hatás eléréséhez érintő (kontakt) rovarölő szerek bármelyikével védekezhetünk ellenük. A permetezéseket 2-3 alkalommal meg kell ismételni (pl. Karate, Sherpa). Lassabb a hatásuk, de specifikus a természetes (baktériumot tartalmazó) ellenségüket tartalmazó készítményeknél, pl. Dipel. Ezek ugyanis csak e rovar lárváját pusztítják el. Vannak olyan szerek, melyek a kártevő fejlődését, így a jövő évi elszaporodását gátolják. Az erdők sokszor nagyon fertőzöttek, így folyamatos hernyóutánpótlást biztosítanak.
ESŐ UTÁN
Az esők hatására a haszonnövények mellett a gyomok is erőteljesen fejlődnek, ezért ismételjük meg a kapálást, mellyel a talaj gyommentesítésén kívül a párologtatást is csökkentjük. Gyümölcsfáinkat nemcsak a gyökereiken keresztül, de a lombjaikon át is tudjuk táplálni. Erre a célra minden lombtrágya megfelel, amit a legtöbb növényvédő szerrel, a keverési próbát követően ki is juttathatunk.
Most érdemes az almafákat (főleg a jonatánféléket) figyelni és az erősen lisztharmatos ágakat eltávolítani vagy permetezni (Topas 100 EC, Thiovit). A levéltetvek is szép számban kezdenek megjelenni, ellenük lehetőleg felszívódó szerrel kezdjünk védekezni, mint pl: a Mospilan, az Actara, ugyan ezeknek lassabb a felszívódásuk, de hosszabb a hatásuk. Használhatunk érintő hatású szereket is (Karate 2,5 WG, Prirrior 50
WG, Teppeki 50WG).
Figyeljünk gyümölcsfáinkon a vízhajtásokra, a gyökérsarjakat, tőhajtásokat folyamatosan távolítsuk el. A cseresznyelégy rajzása is megkezdődik, ezért ellenük meg kell kezdeni a védekezést.
A védekezéshez használatos szerek: Sherpa, Karate 2,5 WG, Mospilan.
A növényvédelemkor ügyeljünk és tartsuk is be a munka-egészségügyi és élelmezés-egészségügyi várakozási időt.
Ott, ahol a gyümölcsfák alatt levélzöldség (pl. saláta) található, óvatosan permetezzünk, takarjuk le a növényzetet a munka előtt. NAGYKUTASI VIKTOR