Fehérje végez a vérszívóval (Tolnai Népújság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. JÚNIUS 18. - GYÉRÍTÉS Biológiai hadviseléssel a csípőszúnyogok ellen Lehet barátság a baktérium : és az ember között? Bár a kérdésnek látszólag nincs sok teteje, az biztos, hogy a Bacillus thuringiensis izraelensist legalábbis képletesen a keblére ölelhetné az emberiség, hiszen ez termeli azt a fehérjét, mely képes már a bölcsőjében elpusztítani nyári életünk egyik legkíméletlenebb megkeserítőjét, a csípőszúnyogot.
A szó szoros értelemben a bölcsőjében: ugyanis ez a fehérje a vízbe juttatva igen gyorsan örökre elnémítja a majdani zümmögő vérszívók falánk lárváit. Ezt a szúnyogoktól őrületbe kergetett, érző lények számára felvillanyozó jelenetet tegnap számos érdeklődő nyugtázhatta Pörbölyön. A Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zrt. ökoturisztikai központjában dr. Szepesszentgyörgyi Ádám (PhD) entomológus - azaz a hatlábúakkal foglalkozó tudós - kis adag hatóanyagot csepegtetett abba az áttetsző műanyag edénybe, melyben gyanútlan, ám szúró szájszervüket növesztő moszkitókezdemények úszkáltak, más apró, a légynek sem ártó, ízeltlábú vízi lényekkel együtt. Nem telt el sok idő, és az összes szúnyoglárva befejezte földi pályafutását, míg a többi teremtmény továbbra is vígan lubickolt a vízben. Íme, a biológiai védekezés számtalan előnye látványos bizonyítást nyert.
A szúnyogirtás - pontosabban szúnyoggyérítés, hiszen a maradéktalan kiirtás egyrészt nem lehetséges, másrészt nem is kívánatos - a Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zrt számára is rendszeresen visszatérő feladat. A hónap elején közel húszezer hektárt öntött el a Duna az ártéren és most is jelentős területek vannak víz alatt. Ez azt jelenti, hogy nemcsak az erdőben, hanem annak környékén is szúnyoginvázió várható, jóllehet már most is a kelleténél jóval több vérszívó támad mélyrepülésben a közeli településeken. A pörbölyi rendezvényen Bodor László, a Gemenc Zrt erdőgazdálkodási osztályvezetője elmondta: a szúnyogfelhők ártanak az idegenforgalomnak, emellett pusztulásba kergethetik a szarvas- és az őzállomány szaporulatának akár 10-15 százalékát is. Mindezek ismeretében nem véletlen, hogy az erdőgazdaság az eddigi kémiai - vegyszeres - gyérítés után kísérleti jelleggel az előadóteremben és a terepen egyaránt bemutatott biológiai módszert kívánja alkalmazni. Az előnyök közé tartozik többek között az, hogy a hatóanyag környezettiszta, kijuttatása egész nap végezhető, huszonnégy óra alatt a lárvák több mint
kilencven százaléka elpusztul, s mindezeken túl ez a megoldás jóval olcsóbb, mint a repülőgépes permetezés. Sz. Á.




© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.