2013. április 25. - Veszélyben a virágzó almafák
A bundásbogarak tömegesen csócsálják az almafák virágait
A közép-bácskai gyümölcsösökben bundásbogár invázió tapasztalható, ami jelentős terméskiesést eredményezhet. A Telecskai-dombok környékén, elsősorban Topolya és Kishegyes községek területén szinte valamennyi gyümölcsösben megfigyelhető a jelenség.
A topolyai Mezőgazdasági Középiskola tangazdaságának gyümölcsösében Fenyvesi Árpád agrármérnök, a gazdaság vezetője elmondta, hogy az iskola több hektáros gyümölcsösében is súlyosnak minősíthető a helyzet. A bundásbogár inváziót már tavaly is tapasztalták, akkor például az almafák esetében 100 százalékos terméskiesést okozott, de más gyümölcsfaféléket is károsított. A bundásbogár (Epicometis hirta) a mindenevő bogarak (Polyphaga) alrendjébe, a ganajtúrófélék (Scarabaeidae) családjába tartozó rovarfaj. Tavasszal, a gyümölcsfák virágzásának idején rajzik. Az imágó polifág, azaz mindenevő, a gyümölcsfák és a gabonafélék virágrészeit is lerágja, s ezzel terméketlenséget okoz. A viszonylag nagy termetű rovar valóban úgy fest, mintha bundát viselne, ennek ellenére éppen a meleg napokat szereti, akkor a legaktívabb, s a meleg napokon is 9 és 17 óra között jelenik meg tömegével a gyümölcsösökben. A védekezés azért nagyon nehéz – szinte lehetetlen –, mert a rovarölő szerek többsége a méhekre is veszélyes, azok jelenléte viszont a beporzás érdekében kívánatos. Másrészt az elhullott bundásbogarak helyébe néhány óra elteltével újak jönnek, s a folyamat szinte megállíthatatlan. Feromoncsapdákat helyeztek ki, ezek azonban gyorsan megtelnek, és inkább az invázió intenzitásának mérésére, mintsem védekezésre szolgálnak. A bundásbogárnak egyébként gyenge a szaglása, és az élénk színek vonzzák, ezért fehér vagy citromsárga műanyag pohárban kihelyezett cukros vízzel csapdába ejthető. A módszer hátránya, hogy a poharak gyorsan megtelnek, s egy hold gyümölcsösben legalább 600-at ki kellene helyezni, hogy hatása legyen.
Đuro Zelić gyümölcstermesztő szakmérnök, az iskola szaktanára elmondta, hogy a szilvafélék már elvirágzásban vannak, a bundásbogarak azonban már ott is hatalmas károkat okoztak. Szilvából azonban még lehet valamennyi termésre számítani, hiszen a növény egyik előnyös tulajdonsága a nagyszámú virág, így a bundásbogarak nem tudták mindet összecsócsálni. Elmondta, azt fontolgatják, a jövőben hálóval próbálnak majd védekezni, ez azonban szintén körülményes és drága megoldás. Azt is megfigyelte, hogy a bundásbogarak az idén és az elmúlt évben már a szőlőt is károsították, pedig az még csak most kezd majd virágozni. Zelić szerint félő, hogy a rovarok a káposztarepcében is károkat okoznak. A tapasztalatok szerint a bundásbogarak egészen addig látogatják a gyümölcsösöket, míg a kalászosok nem kezdenek virágozni. A települések szélén és a szántóföldekkel körülvett gyümölcsösökben olyan intenzíven támadnak, hogy az már rajzásnak tűnik. A lakott területeken belül található gyümölcsfákon kisebb egyedszámban figyelhetők meg.
Tóth Péter