2013. május 6. - Az utóbbi időben a kullancsok a városokban is elterjedtek, így mindenkire veszélyesek lehetnek. A szakemberek azt tanácsolják, hogy a természetben töltött órák után mindenki vizsgálja át a testét, hogy meg lehessen előzni a betegségek kialakulását.
Az elmúlt időszakban igencsak elterjedtek a kullancsok Szatmár megyében. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy hétről hétre több beteg kér azonnali segítséget a Szatmár Megyei Kórház sürgősségi betegellátó osztályán kullancscsípés miatt. A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság (DSP) közleményben hívja fel a szatmári lakosok figyelmét arra, hogy piknikezés, erdőben történő sétálás közben legyenek körültekintőek, ne üljenek le a földre, csak takaróra, székre. A DSP szakemberei arra hívják fel a figyelmet, hogy a kullancsok által terjesztett leggyakoribb betegség a Lyme-kór, amely ellen humán védőoltás egyelőre nincs. A betegség legjellegzetesebb tünete a vándorló bőrpír, amely általában 7-10 napos (de minimum 48 órás) lappangási idő után, a csípés helyén jelentkezik. Kis kerek folt formájában kezdődik, majd a széli részeken terjedve, középen halványulva, gyűrűt formál. Helyi fájdalom, égő érzés, ritkán viszketés kísérheti, de felléphet magas láz, gyengeség, fejfájás, izom- és ízületi fájdalom, esetleg nyirokcsomó-duzzanat, valamint idegrendszeri tünetek is. Antibiotikummal általában jól gyógyítható. Ritkábban fordul elő a kullancsok okozta vírusos agyhártya-, illetve agyvelőgyulladás. A fertőzés az esetek jelentős részében tünetmentes, kisebb részében viszont 7–14 napos lappangási időt követően influenzaszerű tünetek jelentkeznek (láz, fejfájás, izomfájdalom, rossz közérzet, étvágytalanság, émelygés, hányinger, hányás stb.). Jellemzően néhány nap múlva a panaszok megszűnnek, és teljes a gyógyulás. Minden ötödik betegnél azonban egy második, lázzal és a központi idegrendszer gyulladásával (rossz közérzet, magas láz, erős fejfájás, a nyak merevsége, hányás, tudatzavar, izombénulás) járó szakasz is követi az elsőt, a csípés utáni 3-4. héten. A kórkép védőoltással megelőzhető.
Védekezés
Az embernek nem árt védekezni a kullancscsípéssel szemben, azt figyelembe véve, hogy hazánkban nem lehet Lyme-kór elleni oltást vásárolni, de Magyarországon bármelyik gyógyszertárban beszerezhető. A természetben járva a nap során is érdemes többször rápillantani a ruházatra, különösen a cipőre, a zoknira, nadrágszárra, mert a kullancsok jellemzően az aljnövényzetben, bokrokon élnek. Ajánlott a hosszú nadrág, ing, sapka viselése, ugyanakkor előny a világos színű ruházat, mert ezen sokkal könnyebb észrevenni a sötét színű parazitát. A szakemberek javaslata az, hogy kirándulás után még az autóban, buszon érdemes átnézni a ruházatot, majd otthon meztelenre vetkőzve a teljes bőrfelületet. A bőrbe fúródott, főleg a még nem kifejlett kullancs apró mérete miatt nehezen észrevehető, ezért a kirándulás után minden testrészre kiterjedően vizsgálatot kell tartani, és a kullancsot minél hamarabb el kell távolítani. Csipesszel vagy körömmel kell megfogni a parazitát a bőrhöz minél közelebb, és enyhe csavarással eltávolítani, de a potrohát nem szabad nyomkodni közben, mivel ezzel az esetleg fertőzött váladékot a bőrbe fecskendezi. Nem gond, ha a feje beszakad, nem az fertőz. Amennyiben kullancscsípéses tünetet fedez fel valaki magán, forduljon orvoshoz. A DSP arról is tájékoztatja a lakosságot, hogy az önkormányzatok elöljáróinak kell megszervezniük a kullancsirtási akciót, ugyanakkor a juhnyájak mozgását is nyomon kellene követniük.
Fokozott kullancsveszély van egész Szatmár megyében (Erdély.ma)
- Főszerkesztő
- Ízeltlábúak
- Találatok: 1086