2013. szeptember 18. - Kutatók szerint a termeszek saját ürüléküket használják természetes antibiotikum-forrásként
A termeszek által okozott károk mértéke gazdasági szempontból világszerte meghaladhatja a 40 milliárd dollárt. Az utóbbi fél évszázadban több mint 35 ország 125 kutatócsoportja igyekezett olyan gombát vagy baktériumot kifejleszteni, amely környezetbarát módon harcol a termeszek ellen és hatékonyan kontrollálja egyedszámukat. Azonban eme kísérletek rendre elbuktak, mivel a termeszek számos védelmi mechanizmust fejlesztettek ki, amely megvédi őket az ilyen betegségektől.
Annak kiderítésére, a termeszek miként ellenállhatnak az ilyen biológiai fegyvereknek, a kutatók szemügyre vették a Coptotermes formosanus termeszfajt, mely gazdaságilag a legtöbb kárt okozza. A kártevők föld alatti alagútrendszert építenek, melyek akár egymillió rovarnak is otthont adhatnak. A fa utáni vadászathoz használt folyosóik hossza elérheti a 150 métert.
A rovar ürülékét megrágott, fából származó részecskékkel keveri, így hozza létre a fészeképítéshez szükséges építőanyagot, majd ürülékével béleli ki az alagutakat. A kutatók okfejtése szerint, eme trágya termékeny talajként funkcionálhat a jótékony mikrobák tenyésztéséhez.
Floridában öt termeszkolóniából gyűjtöttek be mintaanyagot, majd baktériumokra szűrve kielemezték. A kísérlet során eme baktériumok 70 százaléka védelmet nyújtott számos gomba és baktérium ellen. Ezt követően mesterséges fészkeket készítettek a rovaroknak, melyeket egy rosszindulatú gomba spóráival láttak el. Kiderült, hogy a termeszek nagyobb valószínűséggel maradtak életben, ha a kolóniáikban általában megtalálható, legelterjedtebb baktériumfajjal látták el őket.
Minden termesz általában mikrobákra támaszkodik a faanyag megemésztéséhez. Az új eredmények felfedik, ezenkívül olyan baktériumokra is támaszkodnak, amelyek betegségeknek ellenálló összetevőkkel látják el a a kolóniát. „Az ürülék révén átalakított környezettel elősegítik az ilyen jóindulatú mikrobák tenyészését. Sokkal „olcsóbb" megoldás egy élőlény számára egy másik már meglévő képességét kölcsönvenni, mint magának kifejleszteni egy hasonlót" – mondja Thomas Chouvenc entomológus.
A tudósok egyre több olyan baktériumot találnak az emberi bélrendszerben is, mely számos fertőzés ellen nyújt védelmet. „Míg ezek a jóindulatú baktériumok bennünk vannak, a termeszek legalább részben képesek őket környezetükbe exportálni" – teszi hozzá.
Az antibiotikumnak ellenálló mikrobák "az úgynevezett szuperkórokozók számának növekedésével a hatékony, új antibiotikumok hiánya az orvostudományban igen aggasztó lehet. Mivel a termeszkolóniák különleges környezetet jelentenek, elképzelhető, hogy az itt található, bizonyos ritka mikrobák egészségügyi használatra is alkalmas, egyelőre ismeretlen vegyületet termelhetnek" – teszi hozzá.
Eme jóindulatú mikrobák eredete azonban még mindig rejtélyt képez. A szakember szerint lehetséges, hogy fészekről fészekre „öröklődnek", de az is elképzelhető, hogy a környező talajból származnak.
A kutatást a Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences folyóirat közölte.