2016. augusztus 25. – Az Egyesült Államok és Mexikó elnöke is küzd a királylepke túléléséért
2015-2016-ban, a téli hónapokban, a királylepkék a legjobb vándorlási évei voltak, rekord számban érkeztek a közép-mexikói erdőkbe, ahol áttelelnek. Sajnos, ezeknek az erdőknek nagyon rossz évük volt.
Erős viharok kidöntöttek számos oyamel fenyőt, amelyeken a több millió ikonikus narancssárga szárnyú lepke pihen a Kanadából megtett hosszú utazás után. Több mint 70 hektárnyi erdő sérült meg, a legnagyobb veszteséget szenvedte a 2009-2010-es tél óta, a WWF augusztus 23-ai adatai szerint. További rossz hír az áttelelő lepkékről, hogy a szakértők szerint ez a fajta szélsőséges időjárás egyre gyakrabban várható a jövőben az éghajlatváltozás miatt.
Az elveszett élőhely nyomasztó visszalépést jelent a királylepke szerelmeseinek. A pillangó nemzetközi útvonala mentén sokan vannak, akik harcolnak a királylepke túlélésért, köztük az Egyesült Államok és Mexikó elnöke. A két ország, Kanadával, azóta próbálja visszahozni vándorló populációk egészségesebb szintjét, miután az elmúlt évtizedben 80 százalékos csökkenést figyeltek meg.
Barack Obama elnök tavaly létrehozott egy "flyway"-t az államközi autópálya mentén, Duluth, Minnesotán keresztül le a texasi-mexikói határig, hogy elősegítse a királylepke vándorlását. A terv magában foglalja az autópálya mentén egy selyemkóró sáv létesítését, ami már kipusztult az ipari mezőgazdálkodásban használt herbicidek miatt. Ez a virág jelenti az egyetlen táplálékot a válogatós királylepke hernyói számára.
Mexikóban, a kormány a környezetvédelmi csoportokkal és a helyi közösségekkel azon dolgozik, hogy lecserélje a sérült fákat, és megvédje attól, hogy kitermeljék azokat. (Az illegális fakitermelés a döntő oka az erdőpusztulásnak, az elveszett erdőterületek 15 százalékát tette ki a 2015-2016-os téli szezonban.)
Az elmúlt télen, lepkék által elfoglalt teljes terület több mint megháromszorozódott 2015-ben, még soha nem látott szintre nőtt néhány éven belül.
De az éghajlatváltozás megállítása sokkal nehezebb, mint selyemkóró vagy az oyamel fenyők helyreállítása. Az utolsó téli viharok elpusztították a 84 millió lepke 7 százalékát Mexikóban az ország környezetvédelmi legfőbb ügyésze szerint. A heves szélvihar és eső kivetette a lepkéket a fákról. Az alacsony hőmérsékleten pedig halálra fagytak.
Nehéz elképzelni, annál tragikusabbat, mint az elpusztult pillangók alkotta szőnyeget, de egy erdő tele holt fákkal, talán még rosszabb. Az erdő fontos állomása a rovaroknak, megvédi őket a melegtől és a hidegtől, és lehetővé teszi számukra, hogy megerősödjenek a hazautazáshoz. A királylepke az egyetlen pillangó a világon, amely egy ilyen hosszú kétirányú utat jár be vándorlása során.
Az éghajlati modellek azt sugallják, hogy az időjárás szélsőségesebb lesz a jövőben. Csak az elmúlt 14 évben a királylepke populációt három nagy vihar sújtotta Mexikóban, amilyet még soha nem jegyeztek fel korábban. Ezen a télen 60 vihar dúlta hektár keletkezett, ez csak egy szelete a mintegy 13.500 hektárnyi alapvető magterületnek, de egy lépés ahhoz, hogy az erdő jelentősen csökkenhet néhány éven belül.
Annál is inkább fontos, hogy több selyemkórót ültessenek. „Ez is egy módja, hogy növeljék a túlélés valószínűségét, egy erőteljes populációnak" - mondja Taylor, aki irányítja a Monarch Watch-ot, egy természetvédelmi non-profit szervezetet. Ana Campoy