2017. július 9. - Így végződött a nyakörvek tartóssági tesztje
A kutyáknak szánt kullancsirtó- és kullancsriasztó nyakörv-teszt második felvonásaként 14 termék hatóanyagának élettartamát ellenőrizte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) egy gyakorlati kísérlettel. A tartóssági teszt megnyugtató eredménnyel zárult: a hazánkban engedélyezett nyakörvek valóban hatásosak a gyártók által vállalt időszak végéig.
A NÉBIH szakemberei a Szupermenta tavaly őszi terméktesztjén 17 nyakörvet és azok hatóanyag-tartalmát ellenőrizték. A hazánkban engedélyezett, törzskönyvszámmal rendelkező termékek akkor megfelelőnek bizonyultak, de a külföldi internetes oldalról rendelt készítmények közül – amelyek egyébként nem is rendelkeznek Magyarországon engedéllyel – kettő hatóanyag tartalmával komoly problémák adódtak.
A vizsgálat tovább folytatódott: 14 engedéllyel rendelkező mintán – 9 irtó és 5 riasztó hatású nyakörvön – ugyanis elvégezték azok tartóssági tesztjét is a szakemberek. A gyakorlati próba során figyelembe vették, hogy a gyártók terméktől függően más-más időtartamra vállalják a hatás hosszát, 38 naptól egészen 8 hónapig.
A termékeket négylábú kedvenceken tesztelték, valódi használati körülményeket teremtve ezzel a nyakörveknek. Az időtartam letelte után a hivatal laboratóriumában ismét megmérték a minták hatóanyagtartalmát. Egy kivételtől eltekintve tartalmaztak hatóanyagot a vállalt hetek-hónapok múltán is. Az az egy riasztó hatású termék is, amelyben nem mutatták ki a levétel után hatóanyag jelenlétét, megfelelőnek tekinthető, hiszen a használat során nem volt élősködő a kutyában.
A gyakorlati tapasztalatok azt mutatták, hogy a gazdák – egyetlen kivétellel – a nyakörvek viselési ideje alatt nem találtak kullancsokat a kutyákon. Ennél az egy terméknél is csak a viselési időszak vége felé bukkantak fel az élősködök, és szerencsére fertőző betegséget nem közvetítettek. Ahogyan ez a vizsgálat is mutatja, a jól megválasztott termékek nagy valószínűséggel megvédik a kutyákat a külső élősködőktől, de egy-egy kullancs megtelepedése nem zárható ki száz százalékos biztonsággal, hiszen a biológiában mindig van kivétel.
A kullancsok elleni védekezés rendkívül fontos, hiszen fertőző betegségeket terjesztenek, amelyek az állatokra, házi kedvencekre is komoly veszélyt jelentenek. Azonban a megelőzés érdekében használt állatgyógyászati készítményeknek is megvan a maga kockázata. A NÉBIH szakemberei összefoglalták, mi mindenre érdemes figyelni ezek vásárlásakor.
Kizárólag engedéllyel rendelkező állatgyógyászati készítményt vásároljon!
Tájékozódjon a készítmények hatásáról! Riasztó vagy irtó szert szeretne? Jó tudni, mi a cél, mivel a kettő nem ugyanazt a hatást váltja ki!
Figyeljen a csomagolásra! A dobozon található leírás sok hasznos információt tartalmazhat.
Macskák részére olyan készítményeket válasszon, amelyek csomagolásán feltüntették, hogy kifejezetten macskák számára fejlesztették ki, vagy macskáknál és kutyáknál egyaránt alkalmazható! A csak kutyákra engedélyezett készítmények macskák számára életveszélyesek lehetnek!
Legyen résen! A külföldi internetes oldalról rendelhető, engedéllyel nem rendelkező termékek komoly kockázatot jelentenek!
Vegye figyelembe az állat és a család tagjainak életvitelét is. Legyen szempont a választásnál, hogy a termék hatóanyaga milyen hatást gyakorol az állattal egy térben élőkre. Ha kisgyermek is van a családban, akkor különösen óvatosan kell dönteni. A már megvásárolt készítményt tárolja elzárva. Miután megfogta, alaposan mosson kezet szappannal.
Akármilyen készítmény alkalmazása mellett is dönt a felelős állattartó, nagyon fontos, hogy rendszeres időközönként, illetve kirándulások után mindenképp vizsgálja át kedvencét, és ha talál benne kullancsot, azt a lehető leghamarabb távolítsa el az állatból.