A kullancs által terjesztett Lyme-kórt láz, nyirokcsomó duzzanat, gyengeség, izom és ízületi fájdalom kíséri: ezekhez szövődmény is társulhat.
Az elmúlt években a megbetegedések 60 százalékát Budapestről, valamint Pest, Nógrád, Győr- Moson-Sopron és Heves megyéből jelentették - olvasható az egészségügyi minisztérium honlapján. Ez azonban nem jelenti azt, hogy Tolna megyében ne létezne: az ÁNTSZ megyei intézetének adatai szerint 2002-ben harmincnyolcan, 2003-ban harmincegyen, 2004-ben harminchárman, 2005-ben pedig negyvenegyen kényszerültek kezelésre Lyme-kór miatt. Feltételezhető, hogy idén kullancs invázió lesz a megyében.
A ruha is megállíthatja a támadó kullancsot
Az enyhe tél lehetővé tette a kullancsok túlélését, ezért okkal feltételezhetjük: hamarosan megyénkben is számolnunk kell inváziójukkal.
Ezt tudtuk meg dr. Szűcs Máriától, az ÁNTSZ Tolna Megyei Intézetének járványügyi osztályvezetőjétől. A főorvos a megelőzés első szabályát így összegezte: aki munkája, avagy más miatt gyakorta tartózkodik a természetben, az ügyeljen az öltözködésére. - Az erdőn-mezőn járva viseljünk hosszú ujjas felsőruházatot, illetve hosszúnadrágot. A nadrág szárát tűrjük be a zokniba. A kullancsok ugyanis nemcsak a fák levelein, hanem az aljnövényzeten is megtalálhatók. Hatékony szer a kereskedelmi forgalomban beszerezhető riasztó. Létezik aktív védekezés is a kullancs okozta agyvelő gyulladás ellen. A három oltásból álló folyamatot érdemes minél előbb elkezdeni, mert két oltás között egy hónapos szünetet kell tartani. Egy-egy erdei kirándulás után ne maradjon el otthon a test átvizsgálása. Amennyiben kullancsot találunk a bőrünkön, ne nyomkodjuk a potrohát, mert akkor kórokozókat öklendezhet a véráramba. Ehelyett egyetlen határozott mozdulattal emeljük ki a bőrből az élősködőt. Gond esetén célszerű felkeresni a háziorvost, illetve a bőrgyógyászt. Sz. Á.