2024. december 6. - A farkasok lenyűgöző visszatérése igazi sikertörténetnek számít az elmúlt évtizedekben, de jelenlétük komolyan feldühített néhány gazdálkodót, és ellenséges visszhanghoz vezetett.
A szürke farkasok védelme Európában emiatt számos kérdést vet fel: hamarosan talán jogszabály rendelkezhet az állatok rutinszerű selejtezésével vagy vadászatának legalizálásával kapcsolatban.
Az Európai Bizottság hamarosan dönt arról, hogy gyengítésre szorul-e a szürke farkasok védelme Európában. Ez a lépés a farkasok jogi védelme csökkentését és a rutinszerű farkasok kilövésének vagy vadászatának legalizálását jelentheti. Számos természetvédelmi csoport és szakértő azonban bírálta a javaslatot, mondván, hogy az nem támaszkodik megbízható és független tudományos adatokra.
Az ügy komoly vitákat váltott ki:
míg a farkasvédelem és a természetvédők a farkasok ökológiai szerepét hangsúlyozzák, addig
a gazdák az állatállományukért aggódnak olyan területeken, ahol évtizedek óta nem éltek szürke farkasok.
A farkasok Európában hosszú történelmi múltra tekintenek vissza, azonban a túlzott vadászat és az emberi konfliktusok miatt a 20. század közepére számos országban kihaltak. Az 1970-es évektől kezdve változott a hozzáállás, és természetvédelem révén megkezdődött a farkasállomány helyreállítása. Ma a szürke farkasok száma Európában mintegy 19 ezerre tehető, és minden uniós tagállamban jelen vannak.
Ez a visszatérés olyan siker, amelyet a Természetvédelmi Szövetség (IUCN) Vörös Listája is tükröz, hiszen az európai szürke farkas státusza ma már „legkevésbé aggasztó” kategóriába tartozik.
Az ökológusok kiemelték, hogy a farkasok jelentős szerepet játszanak az ökoszisztémák helyreállításában. Hangsúlyozták, hogy a kutyafélék családjába tartozó farkas és más csúcsragadozók fontos szövetségeseink az éghajlatváltozás, az erdőirtás és a biodiverzitás csökkenése elleni küzdelemben. Úgy vélik, a farkasok védelme ebben a tekintetben kulcsfontosságú az európai természetvédelem szempontjából, de továbbra is megosztó kérdés, hogy hogyan lehet biztosítani a békés együttélést az emberek és a farkasok között.
Szürke farkasok védelme Európában: csökkenti akarják a szürke farkasok jogi védelmét?
Az európai szürkefarkasok visszatérése sok gazdának problémát jelent. Számos olyan területen, ahol évtizedek óta nem éltek szürke farkasok Európában, a gazdák nehezen alkalmazkodnak az új helyzethez, ami stresszt és kihívásokat okoz. Különösen a haszonállatok elvesztése miatt aggódnak: Franciaországban például több mint 11 ezer juhot és kecskét öltek meg farkasok 2020-ban a hivatalos statisztikák szerint.
Bár a gazdákat pénzügyi kártérítéssel igyekeznek támogatni, ez nem nyújt végleges megoldást az alapvető problémára.
A farkasok védelmét szorgalmazók elektromos kerítések, őrzőkutyák és emberi jelenlét alkalmazását javasolják, de ezek a módszerek nem mindig elegendőek.
Az Európai Unió tehát hamarosan dönthet arról, hogy csökkenti-e a farkasok védettségi státuszát. Szakemberek szerint ha a veszélyeztetett fajok kategóriájából a kevésbé szigorúan védett kategóriába kerülnének, az lehetővé tenné a populációk „megfelelő kezelését”. A jelenlegi uniós szabályok szerint a farkasok csak különleges esetekben vadászhatók, például közegészségügyi kockázat esetén, vagy ha egy területen már kedvező természetvédelmi státuszt értek el.
A szürke farkasok száma Svédországban például 460-ra tehető, ahol tavaly 75 állat kilövését engedélyezték.
Más országokban – például Bajorországban – új rendeleteket vezettek be, amelyek lehetővé teszik több ragadozó kilövését egy-egy állattámadást követően.
Úgy tűnik, a kérdés egyre inkább szimbolizálja a városi és vidéki területek közötti konfliktust, és a döntések komoly hatással lehetnek az állatvédelem Európában irányvonalára.