Pozitív orosz példa a Tigris-csúcson (National Geographic)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. november 22. - A WWF szerint a tigrisek akár már 2022-re kipusztulhatnak, azonban Oroszországban sikeres a védelmükre beindított program, a szibériai tigris állománya pedig stabilizálódott. James P. Leape, a WWF vezérigazgatója és Jurij Trutnyev orosz természetvédelmi miniszter a Szentpéterváron tegnap rendezett, úgynevezett Tigris-csúcson tartott előadást. Leape arra hívta fel a figyelmet, hogy mire újra beköszönt a kínai naptár szerinti Tigris éve, 2022-re talán már ki is pusztul a faj, még akkor is, ha a vadászat csak igen szűk korlátok között engedélyezett. A szakember hangsúlyozta: ahhoz, hogy a faj fennmaradjon, nem elég még a teljes vadászati tilalom sem, hanem gyökeresen ki kell irtani a trófeákra és a tigrisektől származó biológiai anyagok gyógyszerként való felhasználására irányuló keresletet. „Emellett el kell érni, hogy a tigrisek lakta vidékeken élő emberek maguk is támogassák a faj megőrzését” – jelentette ki Leape.
Jurij Trutnyev orosz miniszter kiemelte: az állomány a világon tíz év alatt harmincadára esett vissza, és a 8 alfaj közül három már ki is veszett. Ugyanakkor Oroszország arra számít, hogy a területén élő állomány létszáma 2020-ra a mai mintegy 450-ról 500-ra emelkedik. Mint mondta, eredményesnek bizonyult a fajmegőrzésére 2010-ben megújított program, amely egyebek között előirányozza a vadászat teljes tilalmát, az állatok szaporodásának ösztönzését és a magántulajdonban lévő tigrisbőrök nyilvántartásba vételét: ez utóbbi lehetővé teszi majd minden egyes darab legális eredetének vizsgálatát.

Trutnyev közölte, hogy korlátozásokat vezetnek be a tigrisek élőhelyein folytatandó gazdasági tevékenységre, az illegális erdőirtások megakadályozására, és egyebek mellett kötelezik a tigrisek fontosabb élőhelyein gazdasági tevékenységet folytatókat a kivágott fák és a tigrisek élelmének pótlására. A miniszter szólt arról, hogy Moszkva az állatok védelmét össze akarja hangolni Iránnal és Kínával, mivel az e két országgal közös határvidéken is élnek tigrisek. A már meglévő különleges tigrisvédelmi területekhez hamarosan továbbiakat alakítanak ki Kínával közösen a határ mindkét oldalán.

A Távol-Keleten a tigrisek állományát a 19. század végén még ezer egyedre becsülték, de a 20. század negyvenes éveire a létszám alig 50 egyedre zuhant. Az elpusztult csíkos nagymacskák 80 százaléka a vadászok áldozata volt. A második világháború után a Szovjetunióban bevezették a teljes vadászati tilalmat, betiltották a fiatal állatok befogását, és a fajvédelmére 21 természetvédelmi területet, 3 nemzeti parkot és 16 orvvadászoktól mentes övezetet alakítottak ki. Ettől kezdve szaporodásnak indult az állomány, és 2005-ben a felmérések azt mutatták, hogy a létszám stabilizálódott és 450 egyed körül jár.
A tanácskozáson annak a 13 országnak a küldöttségei vitatják meg a nagymacskák megőrzésére irányuló programot, ahol ma még élnek tigrisek a szabad természetben, és programot igyekeznek kidolgozni a tigrisek állományának 2020-ig történő megkétszerezésére. Jelenleg becslések szerint mintegy 3000 tigris él vadon a Földön, de létszámuk alig tíz év alatt 40 százalékkal csökkent.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.