2014. július 4. - 3,6 millió turista - 2,7 millió tonna szén-dioxid kibocsátás.
Nem túl szép számok a brazíliai foci világbajnokság árnyékában. De milyen környezetterhelése lesz, és mivel próbálják ellensúlyozni?
A brazilok "zöldebb" világbajnokságot szerettek volna, ezért is választották a rendezvény kabalafigurájának a veszélyeztetett tatut. Mit tettek ezért?
Napkollektorokat szereltek fel a stadionokra. Először a vb-k történetében az idei bajnokságnak otthont adó építmények, mind a 12, LEED minősítést kaptak. (LEED - Leadership in Energy & Environmental Design - egy zöld épületekkel foglalkozó tanúsítási program. Ennek megszerzéséhez különböző előfeltevéseknek kell megfelelni az építés során. A tanúsítvány biztosítja, hogy környezetbarát épületekről van szó, és ennek megfelelően készültek.)
A nemzeti stadiont (Estadio Nacionál) öko-világítással szerelték fel, különleges, az esővizet használó öntözőrendszert alakítottak ki a parkokhoz, és „intelligens” piszoárokat telepítettek a mellékhelyiségekbe, amelyek kiszámítják, hogy mikor kell öblíteni.
Egy telefonos alkalmazás, a Green Passport Initiative segítségével pedig a stadionok közti, környezetbarát és fenntartható közlekedést támogatják, népszerűsítik. Az alkalmazás javaslatokat tesz a felhasználóknak, hogyan minimalizálhatják a közlekedésük környezeti hatásait.
Igen, de…
A „zöldítő” lépések, tevékenységek mellett még mindig van néhány olyan, régóta fennálló környezeti probléma, ami a turisták hada miatt most tovább romlik. Ilyen például a szennyvíz kérdése. A brazilok fele még manapság sem jut tisztított vízhez, ami komoly egészségügyi problémákat okoz. Mindezt csak tetézi, hogy a szennyvíz végül a folyókba és óceánokba kerül. A hulladékkezelés szintén megoldatlan. Becslések szerint közel 100 tonna szemét kerül az óceánba Rio de Janeiro közelében naponta.
Az erdőirtás és az állatok élőhelyeinek rombolása folytatódik, és bár a FIFA felhívta a figyelmet a tatu helyzetére és élőhelyeinek pusztulására, további cselekvésre lenne szükség.
A bajnokság ellen rendezett tüntetések jól mutathatják, hogy a változtatások és infrastrukturális fejlesztések, amelyeket a kormány és a FIFA véghezvittek, nem szolgálják mindenki javát. Brazília mostanra a világ hatodik legnagyobb gazdasága egy egyre növekvő középosztállyal, de az infrastrukturális és fenntarthatósági fejlesztések, kezdeményezések még mindig hiányoznak.
És persze az egész világon figyelemmel kísért eseményeket az élelmiszer-és a ruhaipar is kihasználja. A világbajnokság sztárjainak arcképével, színeivel, elemeivel redizájnolt palackok, zacskók, csomagolások kínálgatják magukat, a szétcukrozott üdítőket, csipszeket gyorséttermi kajákat most ezzel szeretnék még vonzóbbá tenni a fogyasztók számára.
Paradox vagy sem, a junk food dobozokról olyan emberek mosolyognak ránk, és próbálnak meg a termékek fogyasztására bírni bennünket, akiknek, sportolóként, az egészséges életmódot kellene hirdetniük. Az eseményre készített cipők, ruhadarabok közül a Greenpeace 33 mintát (ebből 22 kifejezetten gyerekeknek gyártott termék volt) vizsgált kockázatos vegyi anyagokra. A minták 80 százalékában jelentős mennyiségű toxikus anyagot mutattak ki...