2015. október - Hatékony feladatellátás, gyors információáramlás
Az erdőgazdaság hatékonyabb működése és a gyorsabb, pontosabb információáramlás érdekében személyi és szervezeti változások történtek a vállalatnál.
Az elmúlt időszakban nagyon sok vizsgálatot végeztek az erdőgazdaságnál, köztük az Állami Számvevőszék, illetve a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal. Az adatgyűjtések során szerzett tapasztalatok, információk a társaság vezetését is arra ösztönözték, hogy átgondolják a szervezeti felépítést a hatékonyabb működés érdekében. Mindezt Varga László vezérigazgató fogalmazta meg, amikor a változásokról beszélgettünk.
Hozzátette, szeptember közepéig kellett elkészíteni a vállalat hároméves stratégiai tervét. Ennek kapcsán alaposan átgondolták, mi várható. Látták, milyen folyamatok zajlanak az erdőgazdaságnál, árfolyamban, keresetnövekedésben, árbevételben egyaránt; és ezek a változások miként érintik a társaság 600 fős létszámát. A szervezeti változásokkal ezekre próbáltak megoldásokat keresni. A szervezeti változások két lépcsőben zajlottak le.
Első lépésben - 2015. július 22-én - főként a gazdasági területet szervezték át, mondta el Kiss Gábor gazdasági vezérigazgató-helyettes. A korábbi közgazdasági és munkaügyi osztály, az önálló számviteli osztály, valamint az önálló pénzügyi osztály megszűnt. E három osztály helyett két új, a pénzügyi, számviteli és humánpolitikai osztály, valamint a kontrolling-osztályjött létre.
A pénzügyi és a számviteli osztály feladatai szoros kapcsolatban álltak egymással, ezért kiemelten fontos, hogy a működés összhangban legyen. Fontos az is, hogy az egység szintű szervezet - ahol a fő- és vezető könyvelők egyszerre irányítják a pénzügyi és számviteli feladatokat - és a központi szervezeti rend is azonos módon működjön. A humánfeladatok egység szinten a vezető, illetve főkönyvelőkhöz rendeltek. Információáramlás tekintetében több esetben nehézséget jelentett, hogy egy egység szintű felelős vezetőnek két vagy három osztállyal (pénzügy, számvitel és a közgazdasági és munkaügyi osztály) kellett napi ügyek miatt kapcsolatot tartania. Emiatt volt szükséges az egységek és a központi szervezet működésének összehangolása.
A kontrolling-feladatok korábban a közgazdasági és munkaügyi osztályhoz tartoztak. A munkaügyi feladatok átdelegálása mellett a kontrolling-feladatok ellátására új osztályt hoztunk létre, más, célirányosabb feladatokkal. A folyamatosan megújuló vállalatirányítási modellek a döntések előkészítését, annak segítését már jellemzően a belső ellenőrzés kockázatelemzésen alapuló vizsgálataira alapozzák. Ez a társaságnál az elmúlt években erősödött, és mára kialakult a rendszer is. A kontrolling azonban kiemelt feladat, jóval nagyobb hangsúlyt kell fektetni a folyamatba épített ellenőrzésekre, ami viszont nem a belső ellenőrzés feladata. Ez indokolta az önálló kontrolling-osztály létrehozását.
Horváth Iván termelési és kereskedelmi vezérigazgató-helyettes elmondta, ebben a lépcsőben került sor az erdőművelés és a közjólét feladatainak szétválasztására is. A közjóléti feladatok és létesítmények száma — kiemelten az elmúlt három évben - folyamatosan és jelentősen bővült, ami minden bizonnyal - ha lassabb ütemben is, de - folytatódik, hiszen az ágazat fejlesztése továbbra is tulajdonosi elvárás. Az új létesítményeket nem elég megépíteni, fenn kell tartani és működtetni is kell. A korábbihoz viszonyítva jelentősen megnövekedett feladatok hatékony ellátása érdekében indokolt volt egy önálló közjóléti osztály létrehozása, és a meglévő közjóléti objektumok és feladatok egy kézbe rendelése.
Ezzel egy időben egy önálló erdőművelési osztály jött létre, és így az erdőművelési feladatok, melyek a jövőt alapozzák meg, jóval nagyobb, megérdemelt hangsúlyt kaptak. Az erdőművelésben komoly feladatokat kell végrehajtanunk, ezért az önálló osztály létrehozása mindenképpen szükségessé vált.
A második lépcsőben végrehajtott átszervezés, melyre 2015. szeptember 16-án került sor, kizárólag az erdőgazdálkodási tevékenységet érintette, folytatta Horváth Iván. Az erdőgazdaságnak az anyagi biztonságot az erdőgazdálkodás jelenti. Éppen ezért a társaságtól azt várják el, hogy tartamosán és tervszerűen bánjon a rá bízott erdővagyonnal. Az egészségügyi fakitermelés az elmúlt pár évben megnövekedett feladatot rótt a vállalatra. Ez azonban befejeződött, így 2014-hez képest mintegy egyharmados mértékben csökken a fakitermelés. A következőévek fakitermelése éves szinten 260 ezer köbméter körül alakul, ezzel százezer köbméternyi árbevétel kiesik. A kitermelt fából ugyanakkor a maximális árbevételt kell kihozni.
Az egészségügyi kitermelésből igen komoly művelési feladatok keletkeztek. Az idei száraz nyár további pusztulásokat okozott. Az erdőfelújításra különös gonddal kell figyelni, szakszerűen, de költségtakarékosán kell végezni ezt a feladatot.
Mindemellett az elkövetkezendő három évben nagyarányú faipari fejlesztések várhatók, ez azt eredményezi, hogy az árbevételben a faiparnak nagyobb lesz a súlya, mint az erdőgazdálkodásnak.
Mindezek együttesen a következő szervezeti és személyi változásokkal jártak a termelési, kereskedelmi vonalon. Létrehozták az erdőgazdálkodási főmérnök posztot. A jövőben a fahasználati termelési területet közvetlenül irányítja, és hozzá tartozik még az erdőművelési, valamint a fahasználati kereskedelmi osztály. Ez utóbbi osztály feladatai bővülnek, mert ahhoz, hogy a régi partnereket megtartsák, árualapra lenne szükség, de ez jelentősen lecsökken, amit intenzívebb piackutatással, faanyag-felvásárlással lehet kompenzálni. Ez is indokolta az önálló fahasználati kereskedelmi osztály létrehozását.