Az AESZ Veszprémi Igazgatóságának értékelésében
Ugyanazon a napon, közvetlenül a Zrt. vezetői értekezlete után, a Huszárokelőpusztai Vadászházban tartotta tájékoztatóját az AESZ Veszprémi Igazgatósága erdőgazdaságunk vezető szakembereinek.
Ezúttal az évente szokásos szakmai értékelést ismertette az erdőfelügyelők folyamatos vizsgálódásai, illetve minősítései, javaslatai alapján, melyet a felügyelet bakonyi és a balatonfelvidékí erdőkben szerzett. A megbeszélésen Vaspöri Ferenc, a Veszprémi Igazgatóság igazgatója köszöntötte a kollégákat, majd Nagy Zoltán, a felügyelők csoportvezetője ismertette a felügyeleti értékelést a 2006-os évre vonatkozóan. Az erdőgazdaság részéről Horváth László vezérigazgató köszöntötte az erdészeti szolgálat szakembereit.
Az ÁESZ Veszprémi Igazgatósága részletesen elemezte az erdősítésben, fahasználatban végzett erdészeti tevékenységet, a két nagy ágazat részfeladatainak szakszerű elvégzését, az ennek következtében kialakult változásokat. Megállapításait végül röviden összefoglalta.
A Veszprémi Igazgatóság szakmai értékelése kedvező mind az erdők állapotát, mind az egyes ágazatok szakmai tevékenységét illetően. Többek között megállapítja, hogy: „A befejezett erdők területe 2001. óta a legmagasabb (392 ha) az előző öt év átlagának 112 %-a. (...) A sikeresség megfelelő, összességében 89 %-os. Ez továbbra is a jó, stabil, kedvezőtlen viszonyoknak, károsításoknak jobban ellenálló, természetes újulat túlsúlyának és a mesterséges első kivitelek, pótlások viszonylag jó eredményének köszönhető. A hátralék a mindenkori legalacsonyabb értékre csökkent."
A Fahasználat című fejezetben úgy értékeli, hogy: „A részvénytársaság összes termelésben az üzemtervi előírást kismértékben (102,4 %) túlteljesítette. Oka egyértelműen az egészségügyi termelésekből kikerülő károsodott faanyag többlet fatérfogata."
Summázatul idézzük a legfontosabb megállapításokat: Bakonyerdő Zrt. „erdőgazdálkodási tevékenysége a tartamos erdőgazdálkodási szempontoknak 2006. évben is megfelelt. A leromlott állapotú erdők, a váratlanul fellépő károsítások felszámolása továbbra is fokozott terhet jelent. A szálaló üzemmód terjedőben lévő alkalmazása a kedvezőtlenül változó környezeti tényezőknek jobban ellenálló erdők kialakulását eredményezhetik. Ez a természetszerű, ökológiai szemléletű gazdálkodás módszereinek szélesebb körű, társadalom által megfogalmazott alkalmazási igényét is kielégíti."
Természetesen a veszprémi felügyelet több észrevételt, kritikus véleményt is megfogalmaz, ott is ajánlva azokat jobbító törekvésül az erdészek számára. Ám összességében és lényegében kedvezően ítéli meg a Zrt. erdőiben végzett szakmai munkát.