Lesz-e energiánk? - IV. rész (Szabad Föld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. november 3. - Újra kell gondolnunk energia-felhasználásunkat – írtuk meg sorozatunk előző három részében, s arról is beszéltünk, hogy a nagyvilág már célul tűzte ki a zöldenergia minél nagyobb arányú hasznosítását. Most megtudhatjuk, mit tehetünk mi.

Nap, szél, víz, a föld hője, biomassza – soroljuk a megújuló energiaforrásokat. Ezek mindegyikét hasznosíthatja az ipar, de saját házunk táján nem választhatunk tetszésünk szerint. A vízenergia használatára például kevés lehetőségünk van, hacsak nem folyik egy jó vízhozamú patak a kertünk végében. A szél vagy a nap energiája sem használható fel mindenhol egyformán, így mielőtt megújulásba kezdenénk, érdemes szakértőkkel felméretni lehetőségeinket.

A Nap energiája
A Nap energiáját a háztartások a legkönnyebben és leggazdaságosabban napkollektorokkal tudják hasznosítani. Ezek a ma már sokfelé látható, tetőkre szerelt rendszerek a nap hőjét továbbítják. Fűtésre, melegvíz előállítására használhatók, de áramot nem termelnek. A tető déli-délnyugati oldalára érdemes telepíteni őket, egy négytagú család átlagos melegvíz-igényéhez körülbelül 10-15 négyzetméternyi sík- vagy feleennyi vákuumcsöves kollektorra van szükség.
Ha áramot is termelnénk, a napelem, más néven napcella a megoldás. Az olcsóbb, rögzített napelemek megfelelően elhelyezve napi hat órán át gyűjthetik magukba a napfényt, a jóval drágább napkövető rendszerek a nap járásának megfelelően mozognak, így a napsütés teljes időtartama alatt képesek az áramtermelésre. Ahhoz, hogy borús időben és éjszaka is használhassuk elektromos berendezéseinket, nem árt úgynevezett energiatároló puffereket alkalmazni, amik a napsütéses időben felgyűlt többletenergiát elraktározzák fénytelenebb időkre.
Ha nincs lehetőségünk arra, hogy külön berendezéssel csalogassuk házunkba a nap energiáját, akkor is komoly megtakarításokat érhetünk el – ehhez azonban már építkezéskor is terveznünk kell. Az épület tájolása, a megfelelő nagyságú üvegfelületek átgondolt elhelyezése hozzásegíthet ahhoz, hogy a beérkező természetes meleg csökkentse téli fűtésköltségeinket.

Befogni a szelet
Nem árt az óvatosság, ha házunk energiaellátását a szélre szeretnénk bízni. A magyarországi törvények nem adnak ebben olyan szabad kezet, amilyet remélnénk, de hatméteres magasságig kevesebb megkötés vonatkozik az önálló szélkerekekre, s a házunk gerincénél kevesebb mint három méterrel magasabb szélturbináknál sincs olyan sok betartandó szabály. Mielőtt belevágnánk azonban a vállalkozásba, nem árt elméretni a szélviszonyokat, nem mindenhol éri meg ugyanis a forgó kerekek telepítése.

A föld hője
Geotermikus energiából minden háznál akad annyi, amennyi bőven el képes látni a fűtési és hűtési szükségleteket. A föld mélyében rejtőző hőt hőszivattyúkkal hozhatjuk a felszínre, és a levegő hőmérsékletének szabályozásán kívül melegvíz előállítására is használhatjuk. A hőgyűjtő rendszereknek számos formája van: elterülhet vízszintesen elfektetett csövek formájában a házhoz tartozó telek földje alatt néhány méterrel, vagy lehet néhány mélyre nyúló szonda. Hasznosíthatja a talajvíz hőjét vagy a külső levegőt, de akár a szennyvíz vagy elhasznált termálvíz hőjét is.

Biomassza-hasznosítás
Ha fatüzelésű kazánunk van, igazán egyszerű biomasszára váltani. Ha tűzifa helyett hulladékfával vagy pellettel, biobrikettel fűtünk, nem csak pénzt takaríthatunk meg, de környezetünket is kíméljük.

Vegyes rendszerek
A legjobb megoldás természetesen a fenti lehetőségek vegyes alkalmazása. Egyszerű példa a napelemek és szélturbinák együttes használata – jellemzően akkor fúj ugyanis a szél, amikor nem süt a nap, és viszont. Így a két technológia egymást kiegészítve termelheti meg a szükséges mennyiségű áramot. Ugyanígy megemlíthető a hőszivattyú, melynek működtetéséhez szükség van elektromos áramra. A befektetés akkor is megtérül, ha hagyományos árammal működik a berendezés, de még gazdaságosabb, ha a szükséges elektromosságot szélkerékkel vagy napelemmel állítjuk elő. Arra is van már példa, hogy házak teljes energiaszükségletüket fedezni tudják napelemek és napkollektorok együttes használatával, ám az ilyen beruházásokat hazánkban még nem támogatják megfelelően.
A zöldenergia természetesen nem csak házépítésnél használható. Ma már tervezők tömege él abból, hogy többé-kevésbé hasznos, megújuló energiával működő tárgyakat talál ki. Ezek többsége nem jut tovább a szakmai kiállításoknál, de már a piacon is megjelentek többek közt a napelemes számológépek, töltők, kurblis zseblámpák, melyek a kis befektetés - nagy megtakarítás jelszavára építve próbálnak környezettudatosságra bírni a mindennapokban. Ilijin Kinga


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.