2008. december 17. - Hazánkban jelenleg kétmilliárd ( helyesen: kétmillió! - Z.Z. ) hektár területet
borit erdő, ami az ország 20 százaléka. Ezzel alatta maradunk a 36
százalékos uniós átlagnak. Magyarországon évente közel tízmillió
köbméternyi fa pusztul el különböző okokból. A politika és a társadalom
tétlenségét látva Holdampf Lajos saját kezébe vette a fák ügyét. Civil
összefogást kezdeményezett. Neves közéleti személyiségek támogatásával,
valamint hárommillió forint alaptőkével létrehozta a Földanya
Alapítványt. - „Őseink és a jelen bölcsei a Földet anyának, személynek, érző, gondolkodó lénynek gondolják, akinek örömei és fájdalmai vannak. A Földanya jelzéseit észre kellene vennünk!”
Elrontottunk valamit, és ezt ki kell javítanunk-mondja az alapító. Szakemberek segítségével egy olyan módszert dolgozott ki, amellyel rövid idő alatt megháromszorozhatjuk hazánkban a zöld területeket. A megoldás egyszerűbb, mint gondolnánk. Jelenleg ugyanis földlabdás faültetés folyik, amihez hároméves facsemetéket vásárolnak ezer-ötezer forintért. Ezzel szemben a még fiatal, egyéves szabadgyökerű fák ára darabonként körülbelül 35 forint. Elültetve pedig egy-két év alatt jelentős mértékben nő a csemeték értéke. A Földanya Alapítvány célja, hogy a Magyar Posta, a Csordás Csemete-kert és a Holdex Kft. segítségével Magyarország minden önkormányzatának 200 db életképes facsemetét juttasson el. Tizenöt millió fát terveznek elültetni a hétéves program keretében. Ezzel a módszerrel mindössze 420 millió forintba kerül hazánk fásítása. - A faültetés lehet az esély egy szebb jövő, a jó világ megteremtésére - állítja Holdampf Lajos. A programot a stafétarendszer tartja életben. Ez azt jelenti, hogy a kiszállított fákért a településeknek mindössze hétezer forintot kell fizetniük, és amint megtörtént a befizetés, az alapítvány újabb fákat küld. A csomagban négy őshonos magyar fatípus található: kocsányos tölgy, platán, nyír és vörös tölgy. Földbe juttatásukhoz még gödröt sem kell ásni, csak ékásóval megszűrni a földet, és a harmincszor harmincas résbe belecsúsztatni a fa piciny gyökerét. Ősi módszer szerint subában, sapka nélkül kell ültetni a fákat - mondja a staféta kezdeményezője. - Ez azt jelenti, hogy sűrűn és napfényes helyen, a fa, mint az erdőben, képes megnőni másfél méterenként is. Így tud a növényzet a település számára közvetlen porfogóként is szolgálni. A faültető staféta Süttőről indult. Tavaly már 55 ezer darab fát ültettek el ezzel a módszerrel a Kárpát-medence különböző településein, Erdélyben és a Felvidéken. Felkérés re szállítottak Bécsbe és Burgenlandba is. Magyarországon eddig többek között Ménfőcsanak, Mezőkövesd, Lábatlan, Győr, Lipótpuszta, Felcsútdoboz településeken ültettek fákat. A Földanya Alapítvány idén több mint 3200 címzettnek küldött levelet, felkínálva a lehetőséget a stafétaprogramban való részvételre.
A hazai erdők faállományának legnagyobb részét, 43 százalékát az akác és a tölgy teszi ki, a fenyők aránya 14, a bükké hat százalék. Az erdőterületek 21 százalékán keménylombos, 16 százalékán lágy lombos fák találhatók. Az erdők kétharmadát gazdasági célokra hasznosítják, egyharmadát a természet- és az árvízvédelem miatt tartják fenn. Évente csaknem hétmillió köbméter fát termelnek ki. Tavaly az erdőgazdálkodás éves árbevétele 60 milliárd forint volt. Tábori Kálmán