2009. március 7. - Az olasz média rendszeresen visszatérő rémtörténetei közé tartoznak a kelet-európai illegális állatkereskedelemről szóló tudósítások. Állítólag tízezer számra kerülnek hamis papírokkal Olaszországba kiskutyák, amelyeket többek között Magyarországról csempésznek ki. Az éppen divatos fajtákat - például beagle, boxer, bolognese, westi - papírdobozokba zsúfolva szaporítják, aztán a kicsiket idő előtt, 8-10 hetes korukban elválasztják az anyjuktól, s a kötelező védőoltások beadása nélkül, kisteherautókba, gépkocsik csomagtartójába zsúfolva Nyugatra szállítják őket. A csak Olaszországban évi 300 millió eurósra becsült illegális kutyakereskedelemben részt vevők nagy haszonnal dolgoznak: az 50-120 euróért beszerzett kis ebekért - gyakran „olaszosított" papírokkal - akár 800-1500 eurót is elkérnek. A LAV állatvédő szervezet szerint a busásan jövedelmező biznisz kiterjedt illegális hálózatokra épül, amelyekben kutyaszaporítóktól állatorvosokon keresztül kereskedőkig sokan részt vesznek. A Corriere della Sera című napilap úgy tudja, a Black dog nevű akció során az elmúlt öt évben az olasz hatóságok mintegy 70 ezer kölyökkutya illegális importjára derítettek fényt. Az állatok többsége Romániából, Csehországból, Szlovákiából, Lengyelországból és Magyarországról származott. A LAV egy februári közleménye szerint már az olasz kormány is foglalkozik a kérdéssel: Franco Frattini külügyminiszter és Francesca Martini egészségügyi államtitkár sajtótájékoztatón jelentették be, hogy felveszik a kapcsolatot az illegális kutyaexportban érintett országokkal, és felkérik azok hatóságait, fokozottan ellenőrizzék a külföldre szállítandó kiskutyák törzs- és oltási könyvét, egészségi állapotát, útlevelét, szállítási okmányait. Különösen az egészségügyi kontroll hiánya aggasztja az olaszokat, mivel ennek híján a kiskutyák olyan súlyos betegségeket hurcolhatnak be az országba, mint az emberre is veszélyes veszettség vagy a szopornyica.
A leggyakrabban Pécset emlegetik a magyarországi „kutyagyárak" közül. „Rosszindulatú híresztelés, hogy Pécsett lenne Kelet-Európa legnagyobb illegális kutyapiaca" - mondta a HVG-nek Majoros Tibor, az illetékes kerületi főállatorvos. A híres pécsi vasárnapi vásárban valóban százszámra lehet kölyökkutyákhoz jutni, azt azonban kizártnak tartja Majoros doktor, hogy ez lenne a kiindulópontjuk az Olaszországba irányuló illegális kutyaszállítmányoknak. A főállatorvos és a rendőrség rendszeresen ellenőrzi a vásárban az árusokat és a nagyobb tételben vásárlókat, de az elmúlt 3 évben nem találkoztak illegális ügylettel. A legális kutyaszállítmányok kontrollja is folyamatos, de kisebb szabálytalanságoktól eltekintve a hatóságok nem találtak kivetnivalót sem a tenyésztők telephelyein, sem az állatok dokumentumaiban. Majoros Tibor szerint lejárató kampány folyik Magyarország ellen, az olasz hatóságok rendszeresen zaklatják, úton-útfélen igazoltatják a legális magyar szállítmányokat is. Ennek az állatorvos szerint az lehet az oka, hogy a szabályosan exportált kiskutyák is feleannyiba kerülnek, mint olasz társaik.
A legnagyobb baranyai állatmenhely, a Misina Állatvédő Egyesület vezetője, Farkas Tamás sem hallott az illegális olasz üzletről. Hozzá utoljára három éve került több tucat kutya, amikor lekapcsoltak egy illegális szállítmányt, amelyet azonban nem magyarok, hanem egy bolgár és egy francia állampolgár próbált Nyugatra csempészni. FÓRIS GÁBOR PÉCS, VÁSÁRHELYI JÚLIA