2012. március 12. - A nemzeti vidékstratégia végrehajtására szolgáló
Darányi Ignác Terv elsődleges célja a vidék életminőségének javítása. A januárban bemutatott keretterv a 2013 végéig rendelkezésre álló, még le nem kötött EU-forrásokból biztosított 300 milliárd forintos kerettel indult. Az öt fő intézkedési területre épülő program célja, hogy a hazai termelők fenntartható módon minél több és jobb minőségű, egészséges élelmiszert állítsanak elő, s hogy az agrárium foglalkoztatásban betöltött szerepe dinamikusan erősödjön.
PARADIGMAVÁLTÁS
A stratégia megvalósítása
A helyben boldogulás elősegítését is célzó Darányi Ignác Terv az élelmiszerek magasabb feldolgozottsági szintjét, az élelmiszer-ipari fejlesztéseket, az őshonos állat- és növényfajtákat, az erdőtelepítést, a mikrovállalkozásokat, a fiatal gazdaságok indítását, a fiatal gazdákat támogatja. Az intézkedéstervezet szerint az elkövetkező két és fél évben a hazai jogszabályi környezet megújítása, hatékony, ügyfélbarát támogatási és intézményrendszer kialakítása, képzési, valamint különböző uniós és hazai társfinanszírozású programok és nemzeti finanszírozású projektek megnyitása járul hozzá a vidékfejlesztési stratégia megvalósulásához. A tárca célja, hogy megtörténjen a mezőgazdaságban a paradigmaváltás: „agrárpolitika helyett integrált vidékpolitika" működjön, hangsúlyozta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter egy sajtótájékoztatón.
A következő uniós költségvetési periódus kezdetéig különböző célokra folyamatosan nyílnak meg a támogatások. Ez év első félében például 4 milliárd forintra pályázhatnak a most induló gazdák, a termékszerkezet átalakítására, a versenyképesség javítására, üzemirányítás korszerűsítésére, valamint vágópont létesítésére összesen 5 milliárd forint áll rendelkezésre, a zöldség- és gyümölcstermelők pedig a piacra jutás megszervezésére és az őstermelők integrálására pályázhatnak 1,4 milliárd forintos keretösszegre. A támogatási célok között szerepel olyan beruházási típusú pályázat is, amely ösztönzi, hogy a mezőgazdaságból származó jövedelemmel rendelkező háztartások egyéb jövedelemtermelő, termelő és szolgáltató tevékenységet építsenek ki, illetve támogatja a helyben előállított termékek piacra vitelét.
JOGALKOTÁS
Főbb lépések 2012-ben
Szövetkezetekre vonatkozó korszerű törvény megteremtése.
Agrárkamaráról szóló törvény megalkotása.
Magyartermék-rendelet a hazai alapanyagok élelmiszer-ipari felhasználásának ösztönzése érdekében.
A hungarikumokról szóló törvény megalkotása.
A Magyar Élelmiszerkönyv felülvizsgálata.
A közbeszerzés szabályainak felülvizsgálata a közétkeztetés helyi termékekre való építése érdekében.
A mezőgazdasági termékek meghatározott körére vonatkozó fordított adózás bevezetésének kezdeményezése.
Új mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer kialakítása.
Az Új Magyarország TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogramról szóló kormányhatározat módosítása.
Az MFB Agrár Forgóeszköz Hitelprogram módosítása.
A szakmaközi szervezetekről szóló törvény előkészítése.
A hulladékról szóló törvény parlamenti vitájának lefolytatása.
A Halászati Operatív Programmal kapcsolatos VM-rendeletek megalkotása.
A természeti környezet megőrzésére szánt takarmánynövény-vetőmagkeverékek forgalmazásáról szóló EU-irányelv átültetése.
Az átalakító vagy szálaló üzemmódú erdőgazdálkodás folytatásához előírt terv készítésének részletes szabályairól szóló rendelet.
Az erdőből kitermelt faanyag nyomon követésére lehetőséget adó származási igazolási rendszer részletes szabályait tartalmazó rendelet.
Az ártéri tájgazdálkodás szakmai elveiről és a Vásárhelyi-terv keretében megvalósuló tározók árapasztási célú igénybevétele esetén fizetendő kártalanítás feltételeiről szóló kormányhatározat előkészítése.