A gépész is erdész (Magyar Mezőgazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2013. január 31. - A Nyugat-Magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Kara, illetve jogelődjeinek erdőmérnöki szaki tanterveiben a gépesítési szakterület tantárgyai önálló tárgyként először 1846-ban jelentek meg, s ettől kezdve kisebb megszakításokkal napjainkig léteznek.
Azokban az időszakokban, amikor egy-egy tárgy önállóként megszűnt létezni, akkor sem szünetelt a gépesítési ismeretek oktatása, mert azokat más tárgyak keretében tanították.
Erdészeti gépesítési ismereteket a jogelőd intézményekben - úgy mint 1846-1919. között, a Bányászati és Erdészeti Akadémia /Selmec/; 1919-1934. között Bányászati és Erdészeti Főiskola; 1934-1949. között József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Bánya-, Kohó- és Erdőmérnöki Kara; 1949-1950. között Műegyetem Erdő- és Földmérnöki Kara; 1950-1952. között pedig Agrártudományi Egyetem Erdőmérnöki Kara - már 1846-tól oktattak –
kezdte beszélgetésünket dr. Horváth Béla egyetemi tanár számtalan könyv és publikáció szerzője. Magyarországon erdőmérnök képzés csak egy helyen van. A műszaki szakterület gépesítési oktatása az Erdészeti-műszaki és Környezettechnikai Intézet (EMKI) feladata, melynek Horváth Béla az igazgatója, aki vallja, hogy eredményes felsőoktatás csak érdemi kutatás-fejlesztési munka mellett folyhat.
Az erdészeti gépesítésnek a hagyományos erdőgazdálkodás és a napjainkban egyre bővülő energetikai faültetvény termelés elvárásait kell kielégítenie. Mindkét terület számos mezőgazdasági gépet (erőgépeket, talajművelő gépeket, növényvédelmi gépeket), és jelentős volumenű speciális erdészeti célú gépet használ. Érdekességként említhető, hogy a mai magyar erdőgazdálkodás által alkalmazott erőgépek mintegy 70 százaléka univerzális mezőgazdasági traktor, és csak a maradék speciális erdészeti erőgép. Mindezek miatt az erdészeti gépesítés mindenkori műszaki színvonalára a mezőgazdasággal közösen használt gépek műszaki színvonala jelentős hatással van.
A speciális erdészeti gépeink egy része hazai forrásból (a hazai mezőgépgyártók termékeként), míg más része importból származik. A magyarországi mezőgépgyártók (mintegy 90 cég) közül tíz-tizenöten gyártanak vagy gyártottak a közelmúltban erdészeti gépeket is. Napjaink erdészeti gépgyártói - az eddigi fejlesztések alapján - jelenleg közel 70 különböző erdészeti géptípust gyártanak, illetve gyártására vannak berendezkedve. - E típusok - melyek között nem szerepelnek az erdőgazdaságban is használható mezőgazdasági gépek - több mint 30 erdészeti művelet kivitelezésére alkalmasak - magyarázta a szakember.
A közelmúltban (az utóbbi évtizedben) idehaza fejlesztett és gyártott fontosabb hazai erdészeti gépek egy része a csemetetermesztéshez kötődik, csemetetermesztési gépsorok. Ugyanakkor az erdősítéshez, erdőműveléshez kapcsolódóan erdészeti tárcsák, pásztakészítő ekék, erdészeti talajlazítók, pásztázógépek, magbedolgozó gépek, csemeteültetők, suhángültetők, gödörfúrók, erdészeti zúzok, erdőtelepítési gépsorok dolgoznak.
Erdőtűz-oltó berendezéseket, injektálógépeket az erdővédelemben, míg hidraulikus markolókat, darus kihordó pótkocsikat, erdészeti tehergépkocsikat, hidraulikus darukat, hasítógépeket, kérgezőgépeket, aprítógépeket az erdőhasználatban alkalmazzák. Az energetikai faültetvények-hez kötődően dugványozógépek; döntő-kötegelő gépek, döntő-aprító gépek állnak munkarendbe. Mindezek közül napjainkban az energetikai faültetvényekhez kötődő gépfejlesztések a hangsúlyosak, ezekkel kapcsolatosak az EMKI mai fejlesztései is.
- Intézetünk valamennyi hazai erdészeti gépet gyártó céggel kapcsolatban áll - hangsúlyozta Horváth Béla, amelyek közül kiemelkedik a Bagodi Mezőgép Kft.-vel (Bagod) és az IKR Zrt. Műszaki Üzemével (Nagyigmánd) szorosra fűzött együttműködés. Ezekben az EMKI elsődleges feladata az erdészeti gyakorlat igényeinek folyamatos összegyűjtése, elemzése, javaslattételek a fejlesztendő erdészeti gépekre, erdőtechnikai követelmények meghatározása a fejlesztendő erdészeti gépekkel szemben, részvétel a fejlesztendő erdészeti gépek főterveinek (esetenként gyártási dokumentációjának) elkészítésében, a fejlesztett erdészeti gépek prototípusainak funkcionális és munkabiztonsági vizsgálata, valamint javaslattételek a továbbfejlesztéshez.
A teljességre törekvés igénye nélkül hozott néhány példát a szakember az EMKI és a hazai mezőgépgyártók együttműködéséből.
Energetikai faültetvény dugványozógép-család (a GOP-1.1.1-07/1-2008-0053 kutatás-fejlesztési program keretében), energetikai faültetvény döntő-aprító-család (a GOP-1.1.1-09/1-2010-0032 kutatás-fejlesztési program keretében) fejlesztése, mindkettő a Bagodi Mezőgép Kft.-vel együttműködve. Mellette az erdészeti többcélú (gyűjtő, tömörítő) kihordó (a GOP-1.1.2-08/1-2008-0004 kutatásfejlesztési program keretében, az IKR Zrt.-vel együttműködve)
megalkotása, ami a 2012. évi Bábolnai Nemzetközi Gazdanapokon és az idei AGROmashEXPO-n különdíjat kapott. Fontosnak tartják az erdészeti elektromos közelítőgép (a GOP-1.1.2-08/1-2008-0004 kutatás-fejlesztési program keretében, a HM Budapesti Erdőgazdaság Zrt.-vel és a Bagodi Mezőgép Kft.-vel együttműködve) kifejlesztését, ami a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál a múlt év októberében használati mintaoltalmat kapott.    V. S.



\


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.