Újra elloptak egy erdőt (Szabad Föld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2013. 03. 29. - Egy egész nyárfaerdőnek lába kélt a Szolnokhoz közeli Tiszabő határában. A legelszomorítóbb ebben, erdészek szerint mondhatni megbocsáthatatlan, hogy a tíz éve telepíteti nyárfákat a tolvajok alig pár hónap alatt vágták ki. Méghozzá brutális módon, a fákat derék magasságban, jobbára kézzel fűrészelték el. A szakemberek szerint nem véletlenül így, mert ezzel a módszerrel, pláne, ha még kabátokkal is körbefogják a fa törzsét, a vágás hangja jó, ha 50-60 méterre elhallatszik. Vagyis a fűrészelők viszonylag csendben teszik a dolgukat. A hathektáros erdő, ami nagyobb (volt), mint tíz focipályányi terület, fűtési szezonban mindig fogyott valamicskét, de mostanra elfogyott. Telente hiába vigyázták fegyveres őrök, ekkora területet nem tudtak megvédeni. És nemcsak, kis kordés tolvajok, „nagyüzemi maffiózók" is megjelentek a mostani télen. Ők a nyomok szerint motorfűrésszel jönnek, a fűrész kipufogóját belevezetik egy hangfogó műanyag tartályba, abba pufog a zaj, amit nemhogy 50, 20 méterről se lehet kifülelni. Az ellopott fa értéke mintegy 13 millió forint, s ha hozzászámolják még, hogy az erdőtörvény szerint a fákat újra kell telepíteni, az összesen 20 millió.
Hazánkban az illegális fakitermelés évente 300-500 ezer köbméternyi. Jó tudni: az erdészek is megállíthatják a fát szállító járműveket, számon kérhetik a fa származását. Igazolás hiányában nemcsak a fát foglalhatják le, hanem a lopáshoz használt eszközöket és a szállításhoz használt járművet is. Az erdőtörvény az engedély nélküli fakitermelést minden köbméter után 30 ezer Ft-tal bünteti. A faanyag lopását a szabálysértési törvény illetve a büntető törvénykönyv szankcionálja. Ha a jogsértés természetvédelmi területen történt, az elkövető természetvédelmi birságra is számíthat, súlyos esetben természetkárosítás miatt vonhatják felelősségre.
Egy teljes erdőt ellopni, ahogy mondani szokták, „nem semmi", mégsem új jelenség. Pár éve ugyanez történt Borsod megyében, a Sajólád melletti erdővel is, ami szintén eltűnt. A ládi eset nagyobb vihart kavart, híre eljutott Brüsszelig is, mivel a régi erdő tele volt ritka, őshonos, Európában már alig fellelhető fafajokkal, s ökológusok szerint az aljnövényzete is védett volt. K. G.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.