Erdősítés mezőgazdasági területen (Magyar Mezőgazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2013. június 17. - Segít a kamarai tanácsadó! A mezőgazdasági területek erdősítéséhez, valamint az agrár-erdészeti rendszerek mezőgazdasági területeken való létrehozásához egyaránt igényelhető uniós támogatás. A támogatási kérelmeket az MVH honlapjáról letölthető nyomtatványon július l-jéig lehet postára adni az érintett földterület elhelyezkedése szerint illetékes kormányhivatal Erdészeti Igazgatóságához.
A 88/2007. (VIII. 17.) FVM-rendelet értelmében a mezőgazdasági területek erdősítéséhez, az erdőtelepítés legfeljebb ötéves ápolásához, valamint a telepítés miatti jövedelemkiesés pótlásához maximum 15 évig kaphatnak normatív, vissza nem térítendő támogatást a gazdálkodók. A támogatás mértéke, a jövedelempótlás nagysága és hossza a támogatási csoporttól függ, azokat a rendelet mellékletei részletezik. Az első kivitelhez, azaz a telepítés első évi munkálataihoz alap- és kiegészítő támogatás egyaránt kérhető, az utóbbiból létesíthető egyebek közt a 10 foknál lejtősebb területeken a talaj védelmét szolgáló padka, a vad és taposási kár megelőzését célzó kerítés vagy villanypásztor, illetve a belvizek elleni bakhátak.
A támogatás feltétele egyebek között a névre szóló erdőtelepítési engedély, valamint a jövedelempótló támogatási időszakot legalább öt évvel meghaladó földhasználati jogosultság. A támogatáshoz a létesítendő erdőrészletnek - a koronavetületével együtt - el kell érnie az egy hektárt, vagy a fél hektárt, ha más erdőterülettel határos. Az első kivitelhez és az azt követő pótláshoz kizárólag igazolt származású erdészeti szaporítóanyag használható fel. Az ötödik év végé re pedig a főfaj legalább 2 éves egyedeinek a száma el kell érje az erdőtelepítési engedélyben meghatározott egyedszám 70 százalékát, illetve védelmi rendeltetésű erdőknél a felét, miközben az elegyarány megfelel az engedély szerinti célállománytípusnak. A támogatott területre egyidejűleg nem igényelhető egységes területalapú támogatás.
Az első kivitel után benyújtott kifizetési kérelemre a támogatás csak akkor fizethető ki, ha a megvalósítást az erdészeti hatóság az Országos Erdőállomány Adattárba bejegyezte és a támogatásra jogosultat az adott területre erdőgazdálkodóként nyilvántartásba vette. A második évtől további feltétele a kifizetésnek, hogy az erdő művelési ág átvezetése legkésőbb az abban az évben beadott kifizetési kérelem elbírálásáig megtörténjen az ingatlan-nyilvántartásban.
Fás legelők létesítését, hasznosítását, a mozaikos tájszerkezet kialakítását könnyíti meg az agrár-erdészeti rendszerek mezőgazdasági földterületeken történő első létrehozásához igényelhető egyszeri, vissza nem térítendő uniós támogatás. A feltételeit, illetve a telepíthető fafajok listáját a 46/2009. (IV. 16.) FVM-rendelet részletezi. A támogatásért hektáronként legalább 100, legfeljebb 150 fát kell ültetni az engedélyezett fajok igazolt szaporítóanyagának felhasználásával, majd a megvalósított agrár-erdészeti rendszert a kifizetési kérelemtől számított öt évig köteles fenntartani a támogatott gazdálkodó.
Szántó, szőlő és gyümölcs művelési ágban fás legelő gyep és fa együttes telepítésével hozható létre, amelyhez hektáronként 1050 eurónak megfelelő forintösszeg kapható. A meglévő gyepben kizárólag a fatelepítést támogatják, hektáronként 740 euróval. A kérelmezőnek a kötelezettségvállalási időszak teljes hosszára rendelkeznie kell földhasználati joggal a támogatható területre. Az ingatlan-nyilvántartásban szántó, szőlő, gyümölcs művelési ágban fenntartott területet pedig még a kifizetési kérelem benyújtása előtt legelő művelési ágúvá kell alakítani, és azt be is kell jelenteni a területileg illetékes ingatlanügyi hatóságnál.
A kérelemmel egyebek között be kell nyújtani a fásítási tervet, amely kizárólag akkor érvényes, ha felsőfokú szakirányú végzettséggel rendelkező mérnök készítette, és az ezt igazoló dokumentumot is csatolják. Ugyancsak mellékelni kell a fizikai blokktérkép eredeti példányát, bejelölve rajta a kérelemben szereplő mezőgazdasági parcellákat, valamint az idős, méretes fák elhelyezkedését. Csak 1 hektárnál nagyobb területre kérhető támogatás, az intézkedésbe vont mezőgazdasági parcellának pedig el kell érnie a 0,3 hektárt.
A támogatásra jogosultnak a gazdasága teljes területén be kell tartani a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot előírásait, a támogatott területen pedig a földhasználati megkötéseket is. Az utóbbiak között szerepel, hogy tilos a meglévő gyep feltörése, a felszíni vizek elvezetése, a gyepek túllegeltetése, és kizárólag az idegenhonos vagy intenzíven terjedő fajok idős példányait szabad kivágni. A területet legeltetéssel és/vagy kaszálással kell hasznosítani, az újonnan telepített gyepen viszont csak a második évtől lehet legeltetni.
Mindkét támogatás előírásai között szerepel, hogy a telepítés a támogatási kérelem benyújtása előtt nem kezdhető meg, a támogatási határozat közléséig pedig saját felelősségre végezhető. A telepítéseket pedig legkésőbb a támogatási határozat jogerőre emelkedését követő második év május 15-ig kell megvalósítani. A támogatásra jogosult köteles gondoskodni az erdőrészlet, illetve az agrár-erdészeti rendszerek létrehozásánál az érintett mezőgazdasági parcellák azonosításáról. Fásszárú energetikai ültetvény, karácsonyfatelep telepítése egyik jogcímén sem támogatható.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.