2008. január 23.
Az elmúlt évben a környezettudatosságot és a természetjárás egészségmegtartó szerepét hangsúlyozta propagandájában a Magyar Turizmus Zrt. Ennek jegyében számos országos akcióban kaptak kiemelt hangsúlyt a nemzeti parkok, a kerékpáros-, a lovas- és a vízi turizmus. Egy korábbi hazai felmérés is azt igazolta, hogy a magyar lakosság szerint mindehhez kedvezőek az ország adottságai, jók a lehetőségek természetjárásra, túrázásra, lovaglásra. Az ezer megkérdezett körében végzett közvélemény-kutatás eredményét számos régióban a tények is igazolták.
Elég a Tisza-tavi turisztikai szezon értékelését felidézni. Tavaly ugyanis nem csak a három éve tartó vendégforgalom-csökkenést sikerült megállítani a Tisza-tónál, hanem a 262 ezer vendégéjszakával 12 százalékos növekedést értek el 2006-hoz képest. A Tisza-tavi szolgáltatók azért is elégedettek az eredményekkel, mert 2007-ben, a Természetjárás évében számos olyan akció is indult, amelyek a nagyközönség és a szakma érdeklődését egyaránt felkeltették. Egyebek között létrehozták a Tisza-tavi Túraközpont Hálózatot, bevezették a „Fedezd fel a Tisza-tavat" kártya ismeretterjesztő játékot, elindították a Tisza-tavi Természetjáró Nyolcpróba rendezvénysorozatot és megteremtették a Tisza-tavi régió kerékpáros imázsát. A Tisza-tavi Túraközpont Hálózat, mint versenyszövetség, franchise-rendszerben nyújt olyan garantált színvonalú szolgáltatásokat, mint a túraeszköz bérlés, szerviz, térképek, kiadványok, non-stop információs szolgálat, túravezetők, túramenük biztosítása. A vízi, kerékpáros, lovas és gyalogos túraközpontok a régiót behálózva csaknem 30 ezer vendéget szolgáltak ki a nyári turistaszezonban. De más régiókban is igyekeztek, s a jövőben is számolnak a zöldturizmus népszerűségének növekedésével. Szekszárdon például nemrég egy kétmilliárd forintos turisztikai projekt megvalósulása érdekében kötöttek elvi megállapodást a Gemenc Zrt., valamint a Duna-Dráva Nemzeti Park képviselői a város polgármesterével, a két-három éven belül megvalósuló elképzelésekről.
Szekszárd kitörési pontjait keresve a turizmusban a három szervezet összefogásával látszik megfelelő perspektíva. A meglévő adottságok kihasználásával a gemenci erdő keselyűsi részében szeretnének megvalósítani egy, a határon belüli és határokon túli idegenforgalomra építő interaktív ökocentrumot. A Gemenc természeti adottságaira, a Sárköz gasztronómiai és néprajzi hagyományaira, valamint a szekszárdi borkultúrára alapozva évente 400 ezer turista fogadásáttervezik.
Závodszky Szabolcs, a Duna-Dráva Nemzeti Park igazgatója szerint a tízéves nemzeti park legjelentősebb bemutatóhelyét Szekszárdra tervezik, miután a Keselyűsben lévő Szarvas-csárda az igazgatóság tulajdonába került, és közel a csere-megállapodás a Gemenc Zrt.-vel a körülötte elterülő mintegy 20 hektáros erdőterület megszerzésére is. A bemutatóhely méltó lesz a horvát-magyarszerb megállapodáshoz, amely közös bioszféra-rezervátum kialakítására szól.
Az erdőgazdaság a már meglévő infrastruktúráját - a 30 kilométer hosszan haladó kisvasutat, a két kishajóval működő Duna-parti kikötőt, a Pörbölyön kialakított ökocentrumot - kínálta fel az együttműködéshez. Az elképzelések megvalósulásának fontos feltétele a közelben elhaladó autópálya és a dunai kikötő-fejlesztésének megvalósulása. GY. A.