Már megint nem gondolkodnak odafenn... (Hírextra)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. március 26. - Míg egyesek kockázatos befektetésekkel, addig mások jól csengő, de kivitelezhetetlen ötletekkel rontják el az eddig állítólag remekül működő erdőipart. Állami cégek ellen indult vizsgálatok, és átgondolatlan bankprémiumok.

Törzs - faipar és kockázat
Gráf József földművelésügyi miniszter még a klímacsúcson beszámolt arról, hogy az erdőgazdálkodásban minden a legnagyobb rendben megy: a valaha 1,1 millió hektárnyi erődterület mára kétmillió fölé ment, és több fát ültetnek, mint amennyit kivágnak. Aztán valahogy sorban érkeztek a hírek: ide is ömlik a gond, kell a segítség.

Elsősorban arra gondolunk, amit a Népszabadság meglebegtetett: négy állami erdőgazdaság nagyot akart markolni, aztán a végén csak adósságot fogott. Ugyanis tavaly nyáron olyan határidős deviza-tranzakciókat indítottak, amik a forint mélyrepülésével jelentős veszteségbe csaptak át. Emiatt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. belső vizsgálatot indított ellenük.

Elsősorban arra a kérdésre próbálnak választ keresni, hogy a remélt nyereség miatt aránytalanul nagy volt-e az érintett erdőgazdaságok kockázatvállalása, és ha igen, akkor van-e személyi felelőse a történteknek. A vizsgálat lezártáig egy vezetőt sem vonnak felelősségre, ám több vezető szabadságot vett ki, amíg az ügynek vége nem lesz.

Ág - szomszédban is erdőgondok
Ha valaki azt gondolná, hogy csak nálunk van gond az erdősítéssel, tekintsük át egy kicsit a szomszédba, Romániába. Januárban még az kavart nagy port, hogy a kivágott fákat a törvény ellenére nem pótolták, így 30 ezer hektárt teljesen újra kell erdősíteni, 95 ezer hektáron pedig a ritkítások nyomán keletkezett hiányt kell pótolni. Csakhogy a válság miatt nincs sok pénz, így Vasile Lupu, az erdőgazdálkodási minisztérium államtitkára a sarkára állt, és kijelentette: ”az erdősítés költségeit természetesen a terület tulajdonosának kell állnia. Amennyiben nem áll módjában fizetni, lefoglaljuk az ingatlanjait és a vagyonát”.

Aztán a Csíkszeredai Erdészeti Hivatal pedzegette, hogy a gazdasági válság előidézte likviditáshiány erősen veszélyezteti a tervezett faültetéseket, így nem ártana némi segítség. Az erdészet hagyományos ügyfelei nem kapnak megrendelést, így ők sem vesznek faanyagot az erdészettől, amelynek így nem lesz elég pénze - az akció 2 millió lejbe kerülne. Ám bármi is van a világ más pontjain, csak hazai jelenség az ekkora gyökérség.

Átgondolatlan ígéretek
Gyurcsány Ferenc még 2008-ban kérte arra az állami cégek vezetőit, hogy prémiumaikat utalják el egy bankszámlára, és abból a pénzből 4100 hektár erdőt telepítenének, ami koránt sem mellesleg több mint 600 embernek adna munkalehetőséget. Csakhogy a bankszámlán a várt 700 milliónak csak egy piciny töredéke van - igaz, az első fát már el is ültették Debrecenben -, és a felröppent hírek szerint tucatnyi állami erdészet csak kölcsönökből tudná finanszírozni az erdősítést.

A baj nem ott van, hogy a vezetők nem akarnak fizetni (bár már próbálkoznak egy kibúvóval), hanem hogy aki ezt kitalálta, az egy évvel elszámolta magát. Ugyanis a legtöbb vezető május 31-ig kapja meg prémiumát, és az utalás extrém esetekben akár jövő év ugyaneddig eltarthat. Ám május 31-én már nem lehet erdősíteni, a pénzt akkor el kell rakni a jövő évre. Tehát az ötlet remek, csak nem ártott volna kicsit utánanézni a megvalósítási időpontoknak - és megoldani az ez évi problémát. Pásztor Balázs


© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.