A megyei átlagos agrárbér magasabb az országosnál (Szoljon)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. március 26.  - Több egyéni vállalkozó, kevesebb alkalmazott és az átlagnál jobban növekvő keresetek jellemezték tavaly a megye mezőgazdaságát. A Központi Satisztikai Hivatal adatai szerint ugyanakkor megyénkben minden hatodik, fejlesztésre fordított forint az agrárgazdaságba irányult.

Kilencszeresére emelkedett tavaly Jász-Nagykun-Szolnok megyében a mezőgazdaságban tevékenykedő egyéni vállalkozások száma. Így már csaknem minden második egyéni vállalkozó az agráriumban dolgozott a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint. A legjelentősebben a csak adószámmal rendelkezők köre bővült. Mindez annak tudható be, hogy a múlt év elején az adótörvények változása nyomán az őstermelőknek is regisztráltatniuk kellett magukat az APEH-nél.
Így megyénkben összesen valamivel több mint 18 ezer vállalkozás működött a mezőgazdaságban. Ebből 738 vállalkozói igazolványal rendelkező egyéni vállalkozó, 330 kft., 146 betéti társaság, 21 részvénytársaság 62 szövetkezet volt az elmúlt év végén. Mindezzel párhuzamosan csaknem öt százalékkal csökkent az alkalmazottak száma. A mezőgazdaságban, a vad-, hal- és erdőgazdálkodásban közel ötezren találtak munkát.
A megyében az agrárberuházások értéke tavaly elérte a 10,2 milliárd forintot. Ez hatoda volt a Jász-Nagykun-Szolnokban összesen megvalósult beruházásoknak. Nagyobb értékű fejlesztés csupán egyetlen nemzetgazdasági ágazatban, a feldolgozóiparban valósult meg.
De az agráriumban nőttek az egyik legnagyobb ütemben a keresetek is, mintegy 10 százalékkal. Így az itt dolgozók jövedelme elérte a 137 896 forintot.
Ez a megyei átlagbérnél (152 ezer forint) ugyan kisebb, ám néhány ezer forinttal meghaladja az országos szinten mért mezőgazdasági átlagkeresetet. A szellemi és fizikai munkát végzők keresete között azonban igen jelentős különbség volt megfigyelhető az ágazatban. Hiszen míg az agráriumban tevékenykedő szellemi foglalkozásúak átlagkeresete meghaladta a havi 211 ezer forintot, addig a fizikai munkát végzőké alig érte el a 117 ezer forintot. Teleki József


© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.